Potahy na sedací soupravy – vlastnosti, výhody a nevýhody jednotlivých materiálů

Potahy na sedací soupravy - vlastnosti, výhody a nevýhody jednotlivých materiálů

Rozměr a tvar sedačky často dokážeme vybrat pouhým selským rozumem, podle dispozice místnosti, pro kterou pohovku pořizujeme. Potíž nám nezpůsobí ani široká nabídka polstrování, protože přímo v obchodě můžeme vyzkoušet, jak se nám na polštáře dosedá a také z nich vstává. Někdo preferuje měkkou výstelku, jiný zvolí pevnou oporu.

Největším oříškem se může stát rozhodnutí o materiálu potahu sedací soupravy. Prodejci, kteří touží dovést náš nákup do konce, často mnohomluvně popisují výhody různých řešení, ale opomínají varovat před nedostatky. Ty se často projeví až po delší době praktického používání, když se potahový materiál začíná špinit, odírá se, praská, loupe apod.

Spontánní výběr je loterií, jaký potahový materiál koupit a neprohloupit?

Jistě, nám nic nebrání zakoupit sedací soupravu čistě podle vzhledu, když se nám zalíbí barevný tón potahu anebo je nám povrch neodolatelně příjemný na dotyk. Přestože to nelze úplně zobecnit, často se takto instinktivně rozhodují lidé kreativní a netrpěliví, kteří se nechtějí zaobírat podrobnými parametry. Úplné potlačení estetického hlediska je pak častější u mužů, které zajímá hlavně funkčnost, tedy rozměry a pohodlí, které pohovka nabízí.

Nejprodávanější sedací soupravy

Dáme-li při volbě potahového materiálu přednost citu, nebo nás potah nezajímá skoro vůbec, dostaneme za své peníze los. Buď nám takto vybraná sedačka bude nakonec vyhovovat i poté, co pomine počáteční spokojenost, nebo se brzy objeví její nedostatky, samozřejmě vedoucí k našemu zklamání a naštvání.

Není výjimkou, že potah začne vykazovat vady ještě během záruční doby. Ochota výrobců a prodejců uznat svou chybu je ale často velmi omezená. Můžeme se setkat dokonce s arogantním chováním, kdy je reklamace smetena ze stolu s argumenty, že jsme na sedací soupravě seděli příliš a nevhodným způsobem, nebo ji špatně udržovali. Než se následně soudit o desetitisíce korun, je lepší před koupí získat pár znalostí, se kterými se rozhodneme přecejen lépe. Pojďme se nyní na současnou nabídku obchodů s nábytkem podrobně podívat. Cílem je, aby nám nová sedací souprava udělala radost nejen při pořízení, ale zůstala funkční a pěkná mnoho roků.

Kožené sedací soupravy, luxus s několika háčky

Jednou z nejprodávanějších a nejpopulárnějších kategorií je kůže. Tento přírodní materiál vyvolává dojem luxusního komfortu, působí reprezentativně, hodí se do moderního i klasického interiéru. Je zkrátka nadčasový a má dlouhou životnost, i díky odolnosti proti znečištění. Výrobci pravou kůži nabízejí v mnoha odstínech, kvalita tónování je na vysoké úrovni, barvy jsou stálé a nepouštějí.

Jenže není kůže jako kůže. Jemnost či hrubost jejího povrchu nesouvisí jen s finální úpravou, ale celkovou tloušťkou a tím kvalitou materiálu. Bohužel tedy neplatí, že každá kožená sedačka je garancí spokojenosti. Vždy se zajímejme o pověst výrobce a prodejce, hledejme zkušenosti zákazníků. V případě, že nás nelimitují finance, trendy volbou jsou proslulé designové značky, které neriskují pověst tím, že by jako luxus prodávaly kůže druhé jakosti.

Kvalitní kožené sedací soupravy

Přestože se nám to horší prodejci mohou snažit namluvit, kůže není bezúdržbový materiál. A to ani ta zalakovaná ochrannou vrstvou s marketingovým názvem high protection leather. Aby kůže splnila očekávání na ni kladená, to jest funkční i vzhledovou trvanlivost, je třeba sedací soupravu jednou za několik měsíců navoskovat speciálním přípravkem. Zvládneme to sami a rychle, ale je to jeden z drobných úkolů, na které se při údržbě domácnosti rádo zapomíná. Vosk se nechává působit přes noc, druhý den je možné sedačku normálně používat. Neošetřovaná kůže nenápadně vysychá a časem bude náchylnější ke vzniku prasklin. A to nejprve těch pouhým okem neviditelných, které zapříčiní, že dříve snadno odstranitelná znečištění, napravitelná pouhým otřením, po sobě začnou nechávat skvrny. Takové změny zabarvení kůže bývají bohužel často nevratné, nepomohou ani nejlepší čisticí prostředky.

Nejčastější námitkou proti kůži je její neprodyšnost, zejména v letních měsících. Přilepit se na koženou sedací soupravu potem opravdu není příjemné. Záleží tedy hodně na interiéru, konkrétně na jakou světovou stranu jsou situována okna, jaké jsou možnosti klimatizace a větrání.

Ekokůže a koženka, levnější napodobeniny kožených sedacích souprav

Když zákazníkovi u pravé kůže překáží její živočišný původ nebo vyšší cena, přicházejí na řadu napodobeniny. Nutno říct, že různě kvalitní. Dnes již poněkud zastaralým řešením jsou syntetické koženkové potahy, tvořené v podstatě umělou vrstvou s podobnou strukturou, jakou má guma. Koženka je velmi levná, a když je nová, vypadá stejně dobře jako kůže. Jenže brzy se projeví náchylnost koženky na praskání a olupování, způsobená chemickými reakcemi s potem, vodou, čisticími prostředky. Některé koženky mohou dokonce pouštět barvu.

Kvůli nedokonalostem koženky se pozornost výrobců zaměřila na nalezení náhrady kůže, která by byla podobně levná, ale měla lepší vlastnosti. Výsledkem jsem potahy z ekokůže. U tohoto obchodního jména moderní umělé usně se lze často setkat také s variantním zápisem s pomlčkou (eko-kůže), případně s písmenem c v předponě eco. Podklad ekokůže tvoří bavlněný úplet, na který je nanesen polyuretan v libovolném barevném a strukturálním provedení. Výsledný materiál vyniká snadnou udržovatelností, vhodností pro alergiky, vizuální podobností s pravou kůží, lepší prodyšností než u koženky a kůže. Negativa? Jednoznačně otěruvzdornost a životnost. Oba parametry jsou horší, než když zvolíme dražší pravou useň, genuine leather.

Látkové potahy sedaček, skoro nepřeberná nabídka

Do opravdové džungle volného trhu se podíváme ale až ve chvíli, kdy kromě kůže nebo jejích napodobenin přibereme do úvahy sedací soupravy s látkovým potahem. Ty mohou být levné i drahé, obyčejné i speciální, kvalitní i nekvalitní. Sám pojem látka je totiž u potahů velmi široký a schová se pod něj ledacos.

U látkových potahů se více než u kůže nebo ekokůže, které mají v rámci svých kategorií podobné charakteristiky, zajímejme o to, zda je prodejce schopen kvalitu látky deklarovat konkrétním číselným údajem. Nejčastěji by to měl být počet tzv. cyklů Martindale. V testovací laboratoři je látka podrobena přejíždění těžkým válcem. Čím více cyklů vydrží do úplného roztrhání, tím pravděpodobnější je, že bude dlouho odolávat poškození také při běžném použití v domácnosti. Zatímco některé potahové látky vydrží jen jednotky desítek tisíc cyklů Martindale, jiné textilie odolaly až 150 000 protočení válce.

Protože látky samy o sobě nevynikají snadností údržby a odolností proti zašpinění, nastoupil fenomén povrchových úprav. Bez nich už se prodávají v podstatě jen levné snímatelné a pratelné potahy, protože zákazníci na až zázračné vlastnosti nových technologií slyší. Například pod chráněným označeními Nanowel nebo Aquaclean se skrývají textilie ošetřené nejčastěji teflonem tak, že po nich rozlitá kapalina místo vsakování sklouzne. Látkový potah tak téměř bez újmy může přežít dříve hororové nehody v podobě rozlití kávy nebo červeného vína. Hadříkem a vodou jsou z látky s kvalitní povrchovou úpravou odstranitelné všechny běžné skvrny, pomalování dětmi, apod. Oproti reklamě ale nikdy nečekejme úplně stoprocentní výsledek. Zejména pokud není skvrna odstraněna bez prodlení, sebelepší povrchová úprava nemusí zcela odolat.

Chováme-li nějaké domácí mazlíčky, je povrchová úprava látkového potahu sedací soupravy v podstatě nutností. Se psem, který způsobuje znečištění nebo líná, vystačíme se zvýšenou voděodolností a snadností čištění, tedy s úpravami popsanými výše. S kočkou je to složitější, ta si často pohovku vyhlédne jako místo pro broušení drápků, případně potah zatrhává pouhým pohybem po sedačce. Aby potah odolal co nejdéle i takovému zacházení, musíme zvolit speciální vláknové kompozity, které si podrobněji představíme později, například materiál Alcantara.

Přírodní a směsné látkové potahy, raději ne

Začněme však u nejjednodušší volby, čisté bavlny. Ano, i s ní se můžeme u potahů setkat, přestože postrádá nastíněné nadstandardní výhody, špiní se, bledne, má poměrně nízkou životnost. Je dobrou volbou zejména pro ekologicky smýšlející, kteří navíc nechtějí za potah utratit větší prostředky. Svou přírodností vhodně doplňuje také netradiční sedací soupravy z ratanu, bambusu apod. Celkově je však, na rozdíl od oblečení, kde jistě stálicí zůstane, bavlna v nábytkářství na ústupu.

Zajímavou strukturou povrchu a příjemností dotyku zaujme žinylka. Díky francouzskému původu slova, od chenille, housenka, se můžeme setkat i se zápisem žinilka, s oběma měkkými i. Jméno neupomíná na původ vláken, ale na způsob, jakým jsou do sebe „housenkovitě“ vetkána. Podklad je půl na půl z bavlny a polyesteru, dodatečný vlas čistě bavlněný. Výsledkem je měkoučká příze a látka, hřejivá a současně prodyšná, s atraktivní strukturou. Cena je velmi přijatelná. Podobné vlastnosti má i materiál žakár, jen je jinak tkaný. V čem tkví nedostatky žinylky a žakáru? Především lepivé skvrny jsou z této látky téměř neodstranitelné, protože prostoupí složitou osnovu. Pro běžnou domácnost, kde se nehody stávají, proto žinylku ani žakár bez dodatečných povrchových úprav rozhodně doporučit nelze. I bez zašpinění je jejich životnost daleko nižší, než u pokročilejších materiálů a kůže.

Moderní tenká umělá vlákna, takhle ano

O krok dále než žinylka je materiál mikroplyš. Ten zaprvé využil výrobních pokroků pro splétání velmi jemných vláken, které díky své tenkosti nejsou tolik náchylné k pojímání znečišťující tekutiny, a zadruhé nahradil do směsného základu dodatečně vplétaný bavlněný vlas polyesterem nebo nylonem. Díky tomu byla zachována na omak příjemná heboučká struktura a příznivá cena, ale dramaticky se zlepšila čistitelnost. Proto dnes mikroplyš představuje v nižší cenové hladině sedacích souprav hojně používaný potahový materiál. Jeho „chloupky“ se časem slehnou, ale je možné částečné narovnání například parním čističem.

Čistě syntetickou variantou z povrchově upravovaného polyesteru je mikrofáze, ve které už bavlnu nenajdeme ani v základu. Struktura mikrofáze je velmi jemná, sametová, dotyky mohou zanechávat mapy a otlaky, ale čištění je vcelku snadné.

Alcantara, Vision a Carabu, nejlepší látkové potahy

Hvězdou mezi potahy jsou značková kompozitní mikrovlákna, u kterých je vše podřízeno tenkosti a sofistikované struktuře jednotlivých umělých vlákýnek, ještě více než u mikroplyše a mikrofáze. Na pohled mohou mikrovlákna připomínat semišovou useň, jsou i stejně hladká a příjemná na dotyk. Svým způsobem se jedná o kompromis mezi kůží a látkou, odolný podobně jako kůže, ale prodyšný. První látky z mikrovláken s hustotou až 250 000 vlákýnek na centimetr čtvereční byly vyrobeny v Japonsku, dnes je produkuje celý svět. Složení těchto textilií tak není přesně dáno, každý výrobce preferuje trochu jiné vlastnosti. Jistotou jsou zejména obchodní známky Alcantara a Vision. Mikrovlákno je dražším materiálem, cena je vynahrazena luxusním vzhledem a silně nadprůměrnou odolností vůči znečišťujícím i mechanickým vlivům. Díky zakomponování několika procent pružných vláken se mikrovláknové látky nemačkají ani nevytahávají. Samozřejmostí jsou vynikající výsledky v testech Martindale, stejně jako v doposud nezmíněné odolnostní certifikaci Wyzenbeek. Mikrovlákna se hodí nejen do domácnosti, ale také do náročných celodenních provozů, jako jsou čekárny, restaurace, hotely. Jaký je rozdíl mezi značkami Alcantara a Vision? Alcantara je dražší variantou, spojující kapalinovou i mechanickou rezistenci, teflonem chráněná vlákna Vision zvolte pro mírnou úsporu výměnou za nižší odolnost proti odírání.

Třetí nejznámější značkou mikrovláknových potahů je Carabu, vyrobené z rafinované směsi akrylu, polyamidu, polyesteru a drobné příměsi bavlny. Má velmi podobné vlastnosti jako Alcantara a Vision, jeho high-tech vlákna zajišťují dlouhou životnost, povrchová úprava poskytuje nadstandardní odolání průniku kapalin a vnitřek látky nezadržuje alergenní prach. Chceme-li látkovou sedací soupravu, která bude prodyšná, hedvábně hladká a luxusem připomene kůži, Carabu je výbornou volbou.

První pomoc aneb čištění potahu sedací soupravy

Pro čistění jakéhokoliv potahu se nesmí používat chemická rozpouštědla. Výjimkou, které předchází opatrné vyzkoušení na zadní straně sedačky, jsou čistý ředěný líh nebo benzín. Moderní povrchy potahů jsou vyrobeny tak, aby hlavním čistidlem byla voda, maximálně s malým množstvím šetrného saponátu bez bělidel. Skvrny se nevtírají do látky, spíše se tekutina odsaje savou utěrkou a zbytky následně smývají. Případné kapky vosku se nikdy nenahřívají! Je nutné odrolení a dočištění etylalkoholem. Ve zvláštních případech (inkoust, zatvrdlé lepidlo apod.) raději kontaktujeme odborný servis.

Co zákazník bohužel neovlivní

Potahové materiály jsou předmětem zbožíznalství a odborného normování, nejen z hlediska funkčnosti a životnosti, ale také kvůli bezpečnostním hlediskům, zejména protipožárním. Zkoumá se například možnost a rychlost vznícení od nedopalku cigarety. V maloobchodě není běžné, aby tyto parametry byly uváděny a sloužily jako kritérium výběru, nicméně se vyplatí vědět, že i tyto skutečnosti jsou sledovány.

Moderní sedací soupravy prošly nejen v potahových materiálech pořádným vývojem. Současné povrchové úpravy zvýšily životnost kůže, jejích napodobenin i látek. Již není třeba chránit sedačku před sebemenším znečištěním nevzhlednými přehozy. Přesto mějme na paměti, že se stále jedná o přirozeně stárnoucí věci a sledujme zejména poměr cena výkon. Zázraky jsou u potahů reálné jen do určité míry, nutnosti odstraňovat skvrny ihned nás nezbavily ani technologie Nanowel nebo Aquaclean. V případě kůže nezapomeňme na preventivní péči, ošetřování speciálními přípravky. Pak nám sedací souprava poskytne mnoho let pohodlí a bude krášlit náš interiér.