Vychutnávání kávy a čaje má dlouhou tradici. Právě tyhle nápoje jsou výborným pohoštěním pro návštěvy, ale užíváme si jejich chuť a vůni i v rodině a o samotě. Své místo mají také v práci. Vzhledem k rozšířenosti jejich obliby je nasnadě, že je fajn mít pro jejich přípravu a podávání kvalitní potřeby a nádobí. Nakupte je po internetu!

Nalévací nádoby krášlí kuchyně a jídelny už několik tisíciletí. Nemusíte sbírat zrovna starý porcelán. Přesto si můžete na kávu a čaj dopřát praktický doplněk, který se vám bude i líbit. Konvičky můžeme rozdělit do několika skupin, zejména podle velikosti, materiálu a designu.

Velmi klasický vzhled mají konvičky z porcelánu, kameniny a příbuzných materiálů. Vynikají svým dekorem. Představují i báječný dárek pro rodinu, třeba ke svatbě, protože většinou můžete koupit nejen konvici, ale celý sladěný servis, nebo alespoň šálek s podšálkem. Převažují květinové vzory, ale setkáte se také s ornamentální tradicí a nápisy upomínajícími na kulturu domova.

Svoji eleganci nepostrádají ani skleněné konvice na čaj, buď čistě ze skla, nebo kombinované například s kovem pro větší jistotu úchopu. U moderního varného skla se nemusíte obávat rozbití nádoby zahříváním. Kvalitní sklo by se také nemělo každodenním používáním a mytím poškrábat. Mnohé konvice disponují praktickým sítkem, díky kterému bude vylouhování a následné vyhození čajových lístků otázkou okamžiku.

Méně známým materiálem pro konvice je litina. Přitom má vynikající vlastnosti. Báječně udržuje teplo, ale rukojeť a víčko zůstávají chladné! Vnitřní povrchová úprava (typicky kvalitní smalt) zaručuje naprostou nepřítomnost zápachu a neovlivnění chuti nápoje. Vůbec špatné vlastnosti nemají nerezové konvice, které mají i hezký design např. pro fanoušky bydlení v industriálním stylu.

Pokud se vám samotná konvička zdá málo na větší dárek, nebo sami holdujete sladěným sadám, obchody s domácími potřebami a dekoracemi samozřejmě nabízejí i parádní sady, porcelánové sety apod. Trendem posledních měsíců je opět inspirace jinými kulturami, takže maximálně zabodujete třeba čajovými sety s nádechem asijského designu. Anebo vás zaujme báječný nápad v podobě konvice a šálku v jednom?

Praktické příslušenství

Pro pohodlnou a technologicky správnou přípravu kávy a čaje je nabízeno množství praktických pomůcek. Pojďme si tento pěkný sortiment představit. Základním předpokladem je samozřejmě horká voda. Možná i vy potřebujete novou varnou konvici. Co si vybrat jednu velmi stylovou a současně dílensky mimořádně povedenou? V Kettle Brandani Rose Gold uvaříte až 2 litry, zatímco nerezová ocel hlavní nádoby je vysoce trvanlivá a hodí se na všechny typy hořáků včetně indukce. Možné je i použití v plynové troubě! Pokud to s přípravou horkých lahodných nápojů myslíte vážně, a máte v kávě nebo čaji rádi mléko, dopřejte si speciální teploměr na něj. Tak bude kupříkladu každé cappuccino připraveno přesně tak, jak má být. Profesionální baristé používají celou řadu dalších potřeb: sypací nádoby na posypy, šablony na ně, odměrky na kávu, klipsy na načaté sáčky, speciální čisticí houbičky na konvice na boj proti usazeninám… Úžasné jsou i designové cukřenky a mléčenky. Perfektním dárkem se může stát i přesýpací minutka na odměření doby louhování čaje pro ideální výsledek (zejména černý čaj má tendenci hořknout, necháme-li ho ve vodě příliš dlouho). Prostě káva, víno a čaj mají nepřebernou spoustu doplňků, nádob, karaf, dóz…

Uskladnění kávy a čaje

Posledním praktickým doplňkem pro milovníky čaje a kávy bývají krásně provedené boxy na uskladnění potravin. Ty čajové mohou být přímo uzpůsobené například na rozměr čajových sáčků, ale nic vám samozřejmě nebrání skladovat i bezvadný čaj sypaný, v příslušné dóze. Praktické dózičky se budou hodit i na kávu, aby časem neztratila své plné aroma, takzvaně nevyčichla. Užijte si každý šálek!