Při zařizování bytu věnujte velkou pozornost nákupu světel. Mnohé místnosti získávají to pravé kouzlo až atraktivním nasvícením několika různými zdroji. Pojďme se podívat na nabídku lamp i svítících dekorací. Vhodné osvětlení je totiž důležité také pro naši psychickou pohodu.
Pokud si u lustru troufáte na modernu, nechte si inspirovat díly předních světových designérů. Ti boří konvence navrhováním velmi stylových svítidel, které neplní jen funkci zdroje světla, ale interiéru vtiskávají osobitost. Jsou funkčními dekoracemi. Zalíbí se vám například zářící lahve, kovová klícka či přiznané trčící žárovky?

Stojací lampy

Jakmile není potřeba centrálního silného světla, příjemnou atmosféru vykouzlíte stojacím solitérem, vysokou lampou. Staví se přímo na podlahu. Je možné přistavit ji k místu se zvýšenou potřebou světla, například do čtecího koutku, ale velmi často se používá také jako decentnější náhrada centrálního osvětlení. Pokud se snažíte ladit váš interiér do určitého stylu a barev, bez problému si vyberete takový podstavec a stínidlo, které vámi preferovaný duch domu podpoří. Dřevěná lampa s bílým vrškem svědčí pokojům zařízeným po skandinávsku, futuristická tyč je tady pro příznivce moderny, rudá retro lampa nepokazí ani romantikův příbytek.

Nástěnné lampy

Jakýmsi kompromisem mezi stropními a stojacími lampami jsou lampy nástěnné. Protřelí bytoví návrháři vědí, že právě jimi nasvícené pokoje působí velmi honosně a příjemně. Všimněte si toho na stránkách magazínů o bydlení. Svítidla na zdi vytvářejí hru světla a stínu, osvětlují z boku obrazy, plakáty a fotografie, poskytují hebkou tlumenou záři. Dáte přednost klasickým antickým tvarům, hravým modrým proužkům nebo nadčasovému metalickému povrchu?

Stolní lampy

Nemáte-li prostor na velkou stojací lampu a nechcete ani přeplnit strop a stěny, cenově výhodnou klasikou jsou menší stolní lampy a lampičky. Mají různý design i určení: otočné a s nastavitelným kloubem využijete pro soustředěnou činnost, učení, ruční práce. Jiné plní spíše okrasnou funkci, i když také dobře svítí. Sortiment je velmi široký, projděte si ho a sami uvidíte, která lampa vám padne do oka. Tip: K dispozici jsou i sladěné sety, pokud do větší místnosti chcete více stolních lamp.

Lustry

Závěsná svítidla jsou klasikou. Září na celou místnost, jsou potřebné pro všechny činnosti, na které je potřeba pořádně vidět, ale není nutné nasvítit nějakou část pokoje extra. Věděli jste, že podle designu lustru jdou dobře datovat fotografie interiérů? Móda bytového zařízení se totiž proměňuje a dnešní závěsná svítidla působí daleko příjemnějším dojmem, než mnohé kreace z dob minulých. Přesvědčte se o tom třeba u industriálního stahovacího lustru, u elegantního zvonového tvaru závěsného svítidla z kovu, nebo u lustru bílého, skleněného.

Světelné dekorace

Protože světlo člověka celkově harmonizuje (ne nadarmo jsou zimní svátky, kdy slunce zapadá velmi brzy, spojené s rozsvěcením mnoha světélek), vyrábějí se i různorodé svítící dekorace. Jejich záře není tak silná, aby osvítily pokoj nebo pracovní místo, ale na vyvolání krásné nálady stačí více než dobře. Trendem jsou třeba LED svícny. LED zdroje mají velmi dlouhou životnost, nezahřívají se tak jako klasické žárovky (což eliminuje i riziko požáru) a jsou dodávány ve všech barevných odstínech světla, takže si může snadno vybrat svůj oblíbený. Už dávno neplatí, že by alternativní zdroje svítily jen nepříjemně chladnou bílou. Nejen okno můžete okrášlit svítícím řetězem, hitem je takový řetěz zavěsit i na zeď nebo ho obmotat třeba kolem vázy. Na stole zaujmou svítící sošky či lucerny. Doba dodání je uvedena u každého produktu, takže víte, kdy se na zář do vašeho domova můžete těšit. Rozsviťte si život!