FOTOGALERIE: Levný nábytek z palet, který si můžete vyrobit sami

Dřevěné palety se používají po desetiletí jako platformy ve skladech či pro převoz zboží či jiných předmětů. V poslední době se však staly mnohem více než jen to, staly se zdrojem "materiálu" pro tvorbu vlastního stylu bydlení a designu nábytku. Levný nábytek z palet si můžete jednoduše vyrobit sami.

Nábytek z palet si sestavují začátečníci i profesionální kutilové, od obkládání stěn až po stavbu různě velkých kusů nábytku nebo bytové dekorace. Palety lze rozložit na jednotlivá prkna, které můžete použít takřka libovolně - záleží jen na vaši fantazii. Prkna mohou být nové, staré s patinou nebo někde mezi tím, záleží na co narazíte. A nejlepší je jejich cena: Zdarma! Nové euro palety stojí přibližně 350 - 500 Kč za jeden kus.

Náš článek vás má inspirovat k tvorbě vlastních jedinečných kusů nábytku, stačí jen najít pár palet, přínést si nářadí a hurá do práce. Buďte kreativní a směle do toho! Připravili jsme pro vás 21 tipů, jak si pořídit originální nábytek z palet:

Stoly a stolky z palet

Jídelní stůl z palet

Vytvořte si originální stůl ze čtyř palet. Venkovsky vypadající stůl z palet je vhodný do interiéru i k venkovnímu použití. Velikost si zvolíte podle potřeby a prostorových možností a jeho vzhled záleží jen na vaší zručnosti a fantazii. (Ujistěte se, že používáte palety, které nebyly chemicky ošetřeny!) Výsledné dílo ošetříte olejem, voskem nebo leštidlem. Stůl je pak odolnějčí vůči času, opotřebení i počasí a zůstane tak s vámi po dlouhá léta.

Stůl z palet

Zahradní konferenční stolek z palet

Tento stolek je vytvořen ze dvou palet, čtyř podpěrných špalků, čtyř koleček, pár šroubů a libovolným prostředkem k závěrečné úpravě povrchu dřeva. A výsledek tohoto jednoduchého "udělej si sám" projektu? Velmi praktická venkovní odkládací plocha a pojízdný bufet kdykoliv budete potřebovat. Ideální pro venkovní posezení s přáteli či rodinou. Další a jednodušší variantou je spojit dvě palety na sebe a přidat kolečka.

Zahradní konferenční stolek z palet

Jednoduchý stolek z palet

Velmi jednoduchý stolek z palet, který si můžete sami vyrobit. Skládá se ze dvou palet přes sebe. Dále jsou zde připevněny nožičky zespodu a je to hotovo. V závislosti na dřevě si můžete vytvořit jednoduchý stolek z palet, který si můžete nabarvit anebo nechat přírodní barvu dřeva. Jako bonus uprostřed stolku získáte praktický úložný prostor pro různé předměty jako knížky, časopisy, ovladače od televize nebo cokoliv co se tam vleze.

Jednoduchý stolek z palet

Obývací stolek z palet s odkládacím prostorem

Tato variace nabízí i odkládací prostor. Pokud jste zastánce něčeho jednoduchého k sestavení a zároveň máte rádi decentní vzhled, stačí si sehnat pouze jednu paletu v pěkném stavu, osadit ji kolečky a navrch uložit skleněnou tabuli. Barevná úprava dřeva nebo odstín skla záleží na tom, kam vámi vyrobený stolek poputuje.

Obývací stolek z palet s odkládacím prostorem

Orientální stolek z palet

Pokud jste našli neobvykle zbarevné palety, můžete je použít k vytvoření exoticky vypadajícího konferenčního stolku jako je tento. Při troše štěstí a umu bude Váš stolek vypadat jako z Marakéše i přesto, že jste materiál našli někde na separačním dvoře. Jednoduchý design a příjemná barevná kombinace se dvěmi malými zásuvkami.

Orientální stolek z palet

Počítačový stůl z palet

Pokud hledáte ideálně velký počítačový stůl, ale nechcete za něj utrácet, jednoduše si ho stlučte doma z palet! Vše co potřebujete je jedna paleta, pevné nohy a nějaká ta překližka. Jednoduchý projekt jehož výsledek vás překvapí svou originalitou a praktičností.

Počítačový stůl z palet

Jídelní stůl z palet

Jak jste si pravděpodobně již všimli, palety mohou být použity k vytvoření celé řady věcí. Proč si tedy nepostavit něco šikovného do kuchyně? Budete potřebovat minimálně tři palety, nářadí a barvu. Palety nařežte do požadované velikosti, složte je do tvaru jaký preferujete a přidejte odkládací plochu. Nechte přírodní barvu nebo stůl natřete pastelovými tóny, který souzní s náladou Vaší kuchyně.

Jídelní stůl z palet

Židle a pohovky z palet

Pohodlná sedačka z palet

Tato roztomilá pohovka byla vytvořena z plastových palet. Palety byly upraveny a osazeny kovovými součástmi. Přidané nožky pak zajišťují celkovou stabilitu sezení. Nakonec jen matrace a polštáře a pohovka je připravena k použití. Tento projekt nepatří mezi ty jednoduché, ale vyšší pracovní nasazení se vám odvděčí pohodlným posezením.

Pohodlná sedačka z palet

Sedací souprava z palet s úložným prostorem

Zde se setkáváme s komplikovanějším projektem, který vyžaduje šest dřevěných palet. Na ty naneseme požadovanou barvu a pokryjeme je pěnovým čalouněním. Vzhledem k tomu, že je základna sedačky tvořena dvěmi na sobě položenými paletami, poskytuje velmi mnoho úložného prostoru pro celou řadu věcí jako jsou knihy, časopisy apod.

Sedací souprava z palet s úložným prostorem

Houpací křeslo z palet

Když se lidé nechávají inspirovat svou fantazií, vznikají velmi zajímavé nápady - například tato venkovní houpací židle. Paletu rozeberete na malé kusy a "sešijete" dohromady pomocí odolného lana. Pak ji zbytkem provazu zavěsíte, nejlépe na strom. Nechcete-li se po prvním zhoupnutí octnout na zemi, ujistěte se, zda je použité lano v dobré kondici.

Houpací křeslo z palet

Zahradní lehátko z palet

Zde máme velmi moderně vyhlížející lehátko vyrobené, jak jinak, z palet. Budete potřebovat čtyři palety stejné velikosti naskládané po dvou na sobě. Z materiálu, který zbyl po prvnním kroku, vytvořte opěrné části. Opěradla umístěte na požadované místo, lehátko natřete v barvách dle vaši chuti a jste připraveni na zahradní lenošení, ať je jaro nebo léto.

Lehátko z palet

Dřevěná postel z palet

Potřebujete-li extra přistýlku, není nic jednoduššího než si jednu postavit z palet. Jednoduše a levně. Tyto válendy z palet vypadají bezpečně a docela pohodlně. Nicméně nejsou určeny pro dospělé, takže je nejlepší přenechat je dětem. Stačí jen položit několik palet na sebe, připevnit je k sobě a osadit pohodlnými matracemi a je to.

Dřevěná postel z palet

Pelíšek z palet

Pokud nepotřebujete něco nového pro sebe, můžete použít palety a postavit pelíšek pro vašeho domácího mazlíčka. Tento projekt je velmi jednoduchý a nebude vás stát takřka nic. Paletu jen nařežte na malé obdélníkové části ze kterých poskládáte dřevěnou konstrukci. Na závěr jen vystelte staršími polštáři či dekami a komfortní zvířecí odpočívadlo je na světě.

Pelíšek z palet

Rohová sedačka z palet

Potřebují vaše děti klidné místo, kde by mohli nerušeně číst nebo jen tak osamoceně odpoočívat? V tom případě jim můžete takovýto kout pomocí palet vystavět. Vše co potřebujete jsou dvě palety a nějaké to nářadí. Vytvořte z palet požadované tvary, smontujte je k sobě a přidejte opěradla. Koutek vybavte matrací a polštářema, kupte dětem nějakou pěknou knihu a mise je splněna.

Rohová sedačka z palet

Odkládací prostory z palet

Botník z palet

Nikdo nemá rád zablácené místnosti, především předsíň, kde se občas nakupí vícero páru bot. Co si takhle vytvořit botník? Tento kousek je vytvořen z nepotřebné palety. Je-li třeba, očistěte dřevo palety a tu připevněte na zeď a jednoduchý botník je na světě! Můžete dřevo nechat tak jak je nebo botník natřete podle barev které máte v místnosti, kam bude vaše dílo umístěno.

Botník z palet

Knihovna z palet a držák na kola

Vzhledem ke struktuře palet, mohou být snadno přetvořeny na poličky a to bez větších úprav. Stačí jen umístit paletu na zeď a přidat sem tam nějakou tu polici. Natřete barvou jaká se vám líbí a můžete knihovničku zaplnit knihami. Krom toho, platformu umístěnou na zdi můžete vybavit nosnými "háky"a máte úložný prostor pro bicykl.

Knihovna z palet a držák na kola

Poličkový systém

Tento policový systém je asi nejjednodušším projektem tohoto článku. V podstatě nepotřebujete vůbec vědět jak paletu modifikovat. Jen odstraníte některou z prostředních desek, zavěsíte paletu na zeď a máte hotovo. Jen upravte povrch palety, pokud to její kondice vyžaduje, osaďte ji obrázky a dekoračními předměty a máte originální výzdobu bytu.

Police z palet

Dekorace z palet

Květináč z palet

Zde máme nápad, jak přetvořit obyčejnou paletu v krásný kus zahrádky. Pro tento projekt budete potřebovat jen jednu dřevěnou paletu, dva pytle zahradního substrátu, jednu roli netkané textílie, kladivo, hřebíky, smirkový papír a nějakou tu zeleň k zasazení. Výsledkem vám bude místo, kde si můžete pěstovat své květiny či bylinky do kuchyně.

Květináč z palet

Zrcadlo z palet

Zde je paleta použita jako nosný základ pro zrcadlo. Tvar zrcadla nemusí být jen ve tvaru plástve (viz.obr). Tvar a velikost zrcadel je omezena jen velikostí nosné konstrukce palety a vaší představivostí. A vězte, že podobné zrcadlo bude skrznaskrz originál!

Zrcadlo z palet

Designový lustr z palet

Zde vidíme krásný lustr, který naznačuje pečlivé naplánování projektu. Jak vznikl? Začalo to jednoduše - nepotřebné palety, které někdo našel a rozhodl se je přetvořit v něco užitečného a zároveň oku lahodícího. Palety byly pečlivě nařezány a kus po kuse složeny v toto umělecké dílo. Výsledkem je velmi unikátní a funkční lustr.

Designový lustr z palet

Schodiště z palet

Palety mohou být použity k vytvoření celé řady věcí. Zde máme komplikovanější projekt, který též vyžaduje větší množství palet. Aby mohl být tento projekt součástí vašeho domova, budete potřebovat dostatek palet a specifické dovednosti výstavby schodišť. Není to jen tak něco co si postaví každý druhý kutil, proto je třeba si uvědomit, že neodborně postavené schody by mohly být životu nebezpečné. Původní paletové schodiště je součástí kancelářských prostor, kde je mnoho dalšího nábytku a lustrů vytvořeno z palet. Ve skutečnosti jsou všechny tyto prostory plné různých nábytku či dekorací z palet.

Schodiště z palet

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Levandulově fialové lněné elastické prostěradlo Linen Tales, 180 x 200 cm

2599 Kč
DETAIL

Dvoulůžková postel z borovicového dřeva v ořechovém dekoru Skandica Visby Radom, 140 x 200 cm

13099 Kč
DETAIL

Noční stolek z bukového dřeva se zásuvkou v dubovém dekoru Skandica Visby Gdynia

5799 Kč
DETAIL

Oranžovo-šedý koberec Universal Gladys Sarro, 160 x 230 cm

2799 Kč
DETAIL

Světle modré lněné elastické prostěradlo Linen Tales, 90 x 200 cm

2199 Kč
DETAIL

Starorůžový lněný povlak na polštář Linen Tales, 70 x 90 cm

899 Kč
DETAIL