Hygge, nový skandinávský trend

Skandinávie dala světu hodně, a to nejen v oblasti bydlení. Možná znáte hlavně značku IKEA, ale pomyslný severský vývoz je daleko bohatší. Jeden z posledních trendů v přístupu k zařizování interiérů, ale i k životu obecně, nese tajemně znějící jméno hygge. Už jste o něm slyšeli?

Hygge je norské a dánské slovíčko, označující pohodlí, útulnost, blaženost, pospolitost. Prý může být příbuzné i s anglickým „to hug“, obejmout. A to je výstižné. Základem hygge žití je totiž hýčkání se, zpomalení stresujícího běhu dní, hození starostí za hlavu, užívání si přítomného okamžiku, obklopování se příjemnými a hezkými věcmi, trávení volna s milými. Bytí ve skvěle zařízených místnostech prokazatelně zlepšuje náladu a dodává energii. Některé zdroje označují hygge dokonce za jakýsi klíč ke štěstí. Zasloužíte si trochu rozmazlování!

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Jaký by měl interiér být, aby podporoval fajn životní pocit? Důležité je už rozčlenění domu nebo bytu. Na rozdíl od feng shui nejde o harmonii prostoru danou vyššími duchovními zásadami, ale pouze o vaše emoce. Měli byste mít k dispozici například tzv. hyggekrog, jak se označuje koutek, kde se cítíte dobře a bezpečně, kde se můžete schoulit před světem. Pokud vás nečeká odpočinek, ale práce, i tu si jde pěkným zařízením zpříjemnit. Co na pracovní stůl umístit živé květiny?

Hygge si můžete zařídit i za pár korun

Hygge vybavení není o penězích. Mnohé kousky můžete pořídit v bazarech anebo online, dovolené je všechno, co vás zaujme a co vám udělá radost. Od základních kousků sedacího nábytku až po doplňky sesbírané z různých obchodů, z cest, z druhé ruky. Kombinujte! Spojujte tradici a novotu! Dražší věci můžou doplnit úlovky za pár kaček.

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Velmi důležité je světlo. Ideální je teplá barva, kterou dávají úsporné žárovky napodobující klasické. Množství designů svítidel je nepřeberné, inspirujte se třeba naší nabídkou. Ne každý si může dovolit krb, ale otevřený oheň je neporazitelným zdrojem tepla a světla, dojmu hřejivosti. Pokud jej nemáte, využívejte alespoň svíčky. Jejich plamínky potěší oko i duši a o to v hygge jde.

Látka, teplé barvy a dřevo

Z materiálů nábytku volte přírodní, jako je dřevo. Samozřejmě, na moderně zařízeném interiéru s kovem a sklem není nic špatného, ale poctivý masiv člověka ukotvuje ke kořenům, krajině, zemi. Nadchne vás výběr stylových kousků nábytku ze dřeva? Jestli hlídáte rozpočet, volte alespoň dřevěné dekory, které jsou dnes velmi věrné.

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Pro hygge je důležité obklopit se látkovými věcmi, do kterých se můžete zachumlat, opřít se o ně, pomazlit se s nimi. Třeba takových polštářů není nikdy dost, má-li domov být místem pro dokonalou relaxaci! Dříve se ve většině domácností šilo, ale pokud nejste příznivec ručních prací, nevadí. Výrobky šikovných švadlenek jdou koupit, příkladem je oblíbený patchwork.

I pohostinnost je hygge

Jedním ze znaků seveřanů je pohostinnost, kontrastující s chladem krajiny. Když vás Skandinávec trochu pozná, může se stát opravdovým přítelem, který vás pozve do nejintimnějšího soukromí svého domova. A při té příležitosti se skvěle najíte a napijete. Chovejte se ke svým milým hostům stejným způsobem a servírujte jim na krásném designovém nádobí vše, co chutná vám a mohlo by i jim. Díky otevřenému přístupu k lidem můžete získat nové přátele i lásku. Však i o ní se říká, že prochází žaludkem.

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Nástěnná dekorace Mauro Ferretti Sea, 114,5 x 62,5 cm

2499 Kč
DETAIL

Plážová osuška s potiskem HIP Vivant, 100 x 180 cm

759 Kč
DETAIL

Dětské bavlněné povlečení Good Morning Green Unicorn, 140 x 200 cm

989 Kč
DETAIL

Plážová osuška s potiskem Good Morning Sympathy, 100 x 180 cm

509 Kč
DETAIL

Nástěnná dekorace Mauro Ferretti Truck, 87,5 x 35,5 cm

1919 Kč
DETAIL

Plážová osuška s potiskem Good Morning Graffity, 150 x 75 cm

389 Kč
DETAIL