Jak na rozčlenění prostoru

Jak na rozčlenění prostoru

Možná už jste si toho v nějakém pořadu nebo článku o bydlení všimli. Zatímco dříve se při zařizování interiéru pracovalo spíše s předurčením podle celých místností, a každý pokoj měl už svým názvem jasně daný účel, k čemu má sloužit, dnes se s prostorem zachází jinak. Bytem se prolínají zóny, na jednu místnost jich připadá více. Odpovídá to současnému životnímu stylu.

Současní bytoví designéři navíc umí kouzlit i bez toho, aby navrhovali náročné stavební úpravy. I když i ty se provádějí daleko rychleji a čistěji než dřív. Ke vztyčení jednoduché příčky z kovové konstrukce a pevných desek (následně jakkoliv ozdobitelné, třeba samolepkou) stačí hodinka čistého času. Pokud se ale nechcete pouštět ani do tak snadné úpravy interiéru, nic vám nebrání využít pro rozdělení pokoje chytře rozestavěný nábytek, dobře zvolené podlahové krytiny, bytový textil a další. Některé z možností kolem nábytku si postupně probereme.

Knihovny a policové díly

Možná vás to ani nikdy nenapadlo, pokud jste bydleli v konzervativně zařízeném bytě nebo domě, ale stavění nábytku ke zdi někdy nemusí být tak výhodné, jak se zdá. Za situace, kdy potřebujete pokoje dělit a máte na to prostor, je mnohem logičtější s nábytkem pracovat na celé ploše místností. Vytvoříte tak zákoutí, zašívárny, vymezíte soukromí pro více osob, dodáte interiéru strukturu.

Vzhledem ke své výšce se k tomu skvěle hodí knihovny, regály, policové díly, vitríny. Od věci není ani fakt, že úložný nábytek přístupný zepředu i zezadu umožňuje rozčlenit vaše sbírky, ať už se jedná o knížky, cédéčka nebo cokoliv jiného. Nestane se tak jinak obvyklá situace, kdy z hlubokých polic používáte jen přední část, protože za první řadu věcí je obtížné sahat.

Rohové sedací soupravy a barové posezení

U spousty bytů je dnes hlavní obývací prostor spojený s kuchyňským koutem. Má to své výhody, ale je nezbytné zabránit chaosu, aby vaření nezašpinilo celou místnost. Je žádoucí, aby byly vymezeny oblasti pro přípravu jídla, stolování, posezení, odpočinek. Tak se vám bude snadněji udržovat pořádek, lehčeji usadíte návštěvy, kvalitněji využijte dispozice jednotky.

Vynikajícím způsobem se k tomu hodí nábytkové sestavy, které už mají tvar umožňující přistavit ke stěně jen jednu část. Nebojte se tedy například rohové sedačky, i když ji neplánujete přímo do kouta. Vyčnívající část do „L“ vytvoří přirozenou nenásilnou příčku, naznačí dělení na zónu kuchyně a zónu sezení. Nehledě na to, že na rohové pohovce se tak báječně rozvaluje!

Stejně oblíbené je u kombinovaných obýváků a kuchyní pořízení barového sezení. Pult a vysoké židle tvoří přirozenou řadu, která vnese do toku prostoru jasnou linii. Samozřejmě, domácí bar je tak trochu móda, která může zase pominout, ale proč si koktejlovou náladu nedopřát. Pokud se vysoké sezení pěkně spojí i s uložením vinných lahví a lihovin, estetický dojem je zaručen.

Stojací solitéry

Jako výjimečný orientační bod v prostoru, který na žádané místo přitahuje pozornost a účel, mohou sloužit také samostatné stojací designové kusy nábytku a doplňků. Jedná se například o velké lampy, přímo vybízející ke čtení i relaxu pod měkkým teplým světlem. Jinou službu udělají věšáky a takzvaní němí sluhové. Nejenže pojmou odložené oblečení, které se pak neválí všude možně, ale vtisknou domovu punc zabydlenosti. Obzvláště nápadití designéři někdy neváhají použít věšák nebo krejčovskou pannu přímo pro naaranžování kusu oděvu, třeba francouzského baretu, aby jasně vymezili šatnovou zónu nebo koutek pro ruční práce, například se šicím strojem.

Tak a teď už víte jak na to, chcete-li váš interiér efektivně a vkusně rozdělit na menší celky. Přejeme vám mnoho zdaru s krásným nábytkem a doplňky, které můžete objednat pohodlně online, bez tlačenic v obchodních domech.