Jak vybavit domácí pracovnu

Příznivá situace na trhu práce přispívá k tomu, že stále více lidí může využívat zkrácené úvazky nebo home office. Tím pádem hodně z nás pracuje z domova. Jak tomu odpovídají trendy v zařizování domova? Vytvořme si místo, kde se nebude problém soustředit a práce v něm bude odsýpat od ruky.

Kout nebo místnost?

Pokud vám to rozměr domu umožňuje, ideální pracovnou je samozřejmě samostatný pokoj, kde vás nebude nic rozptylovat. Pozor ale, aby se taková místnost nestala spíše jen odkladištěm a zašívárnou, kde stejně nic neuděláte, protože tam budete utíkat od jiných povinností. Větší prostor totiž svádí k tomu, abychom kromě pracovního stolu pořídili třeba i sedačku, na které pak nevydržíme nelenošit. Pracovní kout má nevýhodu spojení s jinou částí domova a tím nezaručení klidu na práci. Avšak najde se na něj místo téměř všude, stačí pořídit stolek, sezení a nějaký úložný prostor. Jednotlivé prvky zařízení si nyní rozebereme podrobněji.

Pracovní stůl

Ať už děláte cokoliv, základem je kvalitní pracovní stůl. Postupně se upouští od specializovaných. Málokdo už píše nebo kreslí rukou, aby potřeboval specializovaný nábytek s mírným náklonem a místem na psací potřeby (s výjimkou výtvarníků). Zrovna tak se stále méně a méně prodávají počítačové stoly, protože trendem jsou spíše snadno přenosné notebooky a tablety, než těžké stolní „bedny“, pro které bylo potřeba vyhradit prostor včetně místa na monitor. Za dobrý základ se tedy bere jakákoliv odolná stolní deska, která vám bude vyhovovat provedením, barvou, výškou. Inspirujte se vybranými produkty.

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Kancelářské židle

Maximum pozornosti se u práce musí věnovat sezení. Dlouhodobé přetěžování páteře jednou polohou těla, tak typické pro naši dobu a kancelářskou práci, může mít velmi neblahé důsledky. Proto se výrobci předhánějí, kdo vyrobí ergonomičtější kancelářské křeslo, typicky vybavené kolečky, otočným mechanismem, pístem pro nastavení výšky sedáku, pákou pro určení sklonu opěradla, područkami, opěrkou hlavy, prodyšným materiálem čalounění. Jestli však pracujete z domova pouze příležitostně, můžete si pořídit jakékoliv sezení, které vám padne do oka, třeba designovou židli.

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Úložné prostory nejen na dokumenty

Málokdo má to štěstí, aby už měl veškeré dokumenty jen online. I pro domácí kancelář je typické, že vás čeká nějaké papírování a je fajn mít místo, kam lejstra přehledně uložíte. Využít můžete šuplíky, které už jsou přímou součástí některých pracovních stolů, ale šikovnější často bývá dokoupit ke klasickému jednoduchému pracovnímu stolu pojízdný zásuvkový box nebo jiný úložný prostor. Nezapomeňte také na místo na obvyklé kancelářské potřeby, jako jsou sešívačka, sponky, nůžky, samolepicí etikety, obálky atd.

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Stolní lampy

Všichni si z dětství pamatujeme rady, jak si nekazit oči. Pro čtení i psaní je skutečně nutné kvalitní osvětlení, které nasvěcuje, ale neoslňuje. Práce s monitorem je mnohem příjemnější, když v místnosti nepanuje úplná tma. Pro pracovnu nebo pracovní kout volte lampy, které je možné otáčet a přibližovat, typicky vybavené jedním nebo dvěma klouby v podstavci. Tak si můžete světlo vždy přitáhnout přesně tam, kam potřebujete, a využít stůl nejen pro obsluhu počítače, ale také třeba na drobné ruční práce.

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Dekorace

Pracovní doba, ať už formální v kanceláři nebo volná doma, by byla velmi smutná, kdyby pracovní místo muselo být úplně holé. Umístěte k němu alespoň několik dekorací, které vás nebudou příliš rozptylovat, ale zároveň na nich budou moct na chvilku spočinout vaše oči, když už zírání do dokumentů budete mít dost. Vyzkoušejte hezký obal na živou květinu, nástěnnou mapu z kovových drátů (na kterou můžete odkládat pohledy z ciziny!) nebo dřevěný umělecký objekt.

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Jídelní stůl Ángel Cerdá Yakira, ø 130 cm

22599 Kč
DETAIL

Bílý nástěnný věšák z masivního borovicového dřeva Støraa Santana

2799 Kč
DETAIL

Šedé rozkládací křeslo Støraa Aladdin

8699 Kč
DETAIL

Černá koženková židle DAN-FORM Denmark Gaia

7999 Kč
DETAIL

Sada 3 konferenčních stolků Kare Design La Costa

8699 Kč
DETAIL

Bílá úložná truhla s šedohnědým víkem TemaHome Knight

2199 Kč
DETAIL