Jak zařídit malý byt

Však to znáte… V magazínech o bydlení jsou často vyfoceny obrovské byty a domy, na které běžný smrtelník nikdy nedosáhne. Co si počít s radami, že „máte nechat prostor dýchat“, když v malém pokoji sotva dýcháte vy? Přesto existuje několik dobrých rad, jak si s nevelkým prostorem při pořizování nábytku a doplňků efektivně poradit. Dnešní článek vám přináší odpověď, jak zařídit třeba garsonku.

Šetřete bytovým textilem

Komu by se nelíbilo mít na sedačce a v posteli dvacet měkoučkých polštářků, k tomu deky a přehozy, všude dečky, na okně těžké závěsy zajišťující soukromí… V malém bytě na takové množství látek raději zapomeňte, bude vám lépe bez nich. Textil se používá k zabydlení a optickému zaplnění prostoru, dokáže zútulnit velké pokoje. Dělá tedy přesný opak toho, co potřebujete. V drobnějším interiéru je vhodné volit menší počet látkových věcí a dát přednost svěžím, jemným a světlým barvám i vzorkům.

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Chvála světlu

Malý prostor potřebuje především prosvětlit. S dispozicí okna většinou nic provést nemůžete, takže zbývá zařídit místnost tak, aby opticky netěžkla. Kromě obecných zásad, zmíněných už u textilu (světlé barvy, nepřeplněnost), docílíte správného dojmu volbou vhodných svítidel. I velká stojací lampa, kterou byste selským rozumem do drobného pokoje nedali, může ve výsledku přinést dojem daleko větší plochy, než sama zabírá. Volit ale můžete samozřejmě i menší typy světel.

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Vysoké nábytkové solitéry

Podíváte-li se na zařízení mnohých pokojů, objevíte spoustu nevyužitého místa ve výšce. Samozřejmě není vhodné v malém bytě veškeré místo pod stropem obsadit skříňkami a tak strop snížit, celý pokoj „zklaustrofobizovat“, ale výborným využitím výšky jsou stojací vertikální solitéry. Může se jednat o policový díl, vitrínu nebo třeba úzkou šatní skříň. Klíčové slovo je „nad sebou“, ne vedle sebe!

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Neformální zařízení

Nemáte-li místa nazbyt, vaším krédem se musí stát improvizace. Například pro sezení návštěv vám postačí sedací vak, který je skladnější, než kdybyste pokoj zaplnili několika rozměrnými křesly. Funkční zóny by v garsonkách měly být vymezeny velmi flexibilně, třeba jen malým stolkem nebo koberečkem, aby se podle potřeby mohly přesouvat a proměňovat. Nepostavte si do cesty masivní kusy nábytku.

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Úložné prostory

Jakmile musíte šetřit místem, jen blázen by si kupoval množství úložných krabic a boxů. Nebo ne?! Když nemáte doma dost „schovávadel“, věci se válí a hromadí. Ve velkém bytě je to jedno, ale v malém se vše začne vršit rychlostí blesku. Proto pravidlo zní, že vše musí mít své místo a na to jsou výborné všechny druhy ukládacích krabic.

Pokud do garsonky pořizujete nový nábytek, bezpodmínečně nutné je, aby plnil více funkcí najednou. Anglicky se tomu říká multipurpose furniture. Online objevíte mnoho tipů. Nemůžete si dovolit postel, která nevyužívá několik metrů místa pod lůžkem. Vždy volte nábytek, který kromě svého hlavního účelu nabízí ještě úložný prostor. Výborně to dělají rozkládací sedací soupravy, skrývající další plnohodnotnou postel a často i místo na lůžkoviny plus další prádlo. Podobně užitečná jsou zrcadla se skříňkou na drobnosti. Mimochodem, zrcadla pokoje celkově rozjasňují a zvětšují.

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Jen pár dekorací

Drobnou místnost nesmíte přeplnit ozdobami, které by pak na člověka „padaly“. Umění a krásy se nevzdejte ani v jednopokojovém bytě, ale místo desítek malých dekorací volte spíš jednu nebo dvě originální, výrazné, nadčasové. A nezáleží na tom, jestli to bude dominantní váza, velký obraz anebo soška. Pokud také patříte k těm, kteří místo vícepatrového loftu zařizují byt 1+1, teď už alespoň víte, jak na to. Jděte na to s klidem Buddhy…

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Koberec Vitaus Patteo, 80 x 300 cm

659 Kč
DETAIL

Krémový koberec Vitaus Hali Gobekli, 50 x 80 cm

309 Kč
DETAIL

Černé ramínko s dřevěnými detaily Wenko Clara

139 Kč
DETAIL

Koberec Vitaus Walden, 80 x 300 cm

1179 Kč
DETAIL

Koberec Vitaus Griheno, 80 x 150 cm

569 Kč
DETAIL

Povlak na polštář Vitaus Russado Azul Dos, 43 x 43 cm

179 Kč
DETAIL