Jak vybrat ten nejvhodnější gauč

Jak vybrat ten nejvhodnější gauč

Gauč, hlavní dominanta každého obývacího pokoje, jak vybrat ten nejvhodnější, který splní všechny vaše požadavky? Přinášíme vám přehledný článek se všemi informacemi, které by vám během rozhodování mohly pomoci. Důležité je zvážit rozměry, barevné ladění i materiál pohovky.

Krok číslo jedna, ujasněte si rozměry

Rozměry nemáme na mysli pouze velikost pohovky, ale i místa, kam ji chcete umístit. Pečlivě zvolte takové místo, kam se gauč bez problémů vměstná, a kde nebude nikomu ani ničemu překážet. Chcete-li si pořídit rozkládací pohovku, nezapomeňte vzít v potaz i prostor pro lůžko.

Také si promyslete, kolik lidí bude běžně na gauči sedat a dle toho zvolte počet míst. Na výběr máte i z rohových kousků, ty skvěle zkombinují prostor na sezení i ležení, jsou tak vhodné i do méně prostorných bytů.

Krok číslo dva, očekávané vlastnosti

Jestliže vybíráte pohovku pouze pro sezení, odpadá vám v tomto bodě většina starostí. Zvýšenou pozornost výběru byste totiž měli věnovat v případě, pokud na pohovce chcete i přespávat, ať už nárazově nebo nastálo. Bedlivě sledujte rozměry i vlastnosti sedáků, abyste se na sedačku pohodlně vešli a během jedné noci si neoddělali záda.

Skvělé jsou i pohovky s úložným prostorem, do kterých můžete uschovat všechny deky, polštáře nebo cokoliv vás napadne. Doporučujeme ale vybrat buď sedačku s úložným prostorem, anebo rozkládací na spaní. V prodeji jsou i zkombinované kousky, ty ale nikdy nemůžou dosáhnout vysoké kvality, která je především pro spánek důležitá.

Krok číslo tři, volba materiálu a konstrukce

V současné době je na trhu k dostání několik materiálů, každý se pyšní jinými vlastnostmi. Mezi stálice patří textil, mezi vkusnou klasiku pravá kůže a jako designový kousek účelně poslouží eko kůže.

Měkké pohovky, do kterých se příjemně zaboříte, mohou být sice lákavé, pokud ale svým zádům chcete dopřát potřebnou oporu, porozhlédněte se spíše po gaučích s vyšší tvrdostí. Tělo si na ně velmi rychle přivykne.

Nejdražší částí pohovky je její výplň, ty s masivní konstrukcí jsou sice dražší, ale o to kvalitnější, vydrží vám opravdu dlouho. Velmi kvalitní je i kovová konstrukce, se kterou se často setkáme u rozkládacích modelů. Výjimkou nejsou ani konstrukce z plastu nebo z dřevotřísky, ty ale moc dlouho nevydrží. Příliš odolné nejsou ani gauče na nožičkách, avšak vypadají velmi designově.

Krok číslo čtyři, barevné ladění pohovky

Již výše jsme zmínili, že pohovka vyplňuje značnou část obývacího prostoru, proto byste měli vybírat takové barvy, které se do místnosti budou barevně hodit.

První možností, podle čeho se rozhodnout, jsou odstíny okolního nábytku, buď sáhnete po tom stejném, anebo naopak po nějakém kontrastním. Skvěle vypadá například kombinace černá – zelená nebo šedá – žlutá.

Druhou možností, podle které zvolit ladění pohovky, je výmalba stěn v místnosti nebo barva záclon a koberců. Ke světlým odstínům se hodí tmavá sedačka, k těm tmavým naopak světlá.

Třetí způsob se řídí velikostí prostoru, je obecně známo, že v menších místnostech vypadají lépe světlé odstíny jako písková či světle modrá, celou místnost totiž krásně projasní a opticky zvětší. V těch větších místnostech můžete sáhnout i po tmavých modelech, které jsou v černé nebo třeba vínové barvě.

Stále se ale jedná o vaši domácnost, výše zmíněné body vám sice mohou usnadnit rozhodování, ale nejsou závazné. Rozhodněte se zcela podle sebe, chcete si pořídit zebrovanou pohovku? Proč ne! Nelíbí se vám světlý odstín? Nevadí, pořiďte si třeba tu nejčernější pohovku, kterou se vám podaří vyhledat.

Rada na závěr

Za novou sedací soupravu nemusíte nutně utrácet velké množství peněz, zkuste se porozhlédnout po kouscích z bazaru. Nachází se jich tu opravdu hodně, proto věříme, že si mezi nimi vyberete tu pravou.

Dávnou neplatí, že pohovku musíte vybírat jedině osobně, velmi snadno se totiž dá objednat i z pohodlí domova, a to jak z klasických e-shopů, tak i bazarů.

Zdroj obrázků: freepik.com