Odpadkový koš nemusí být obyčejný. Vyberte si designový kousek, který dokonale zapadne do vaší kuchyně

Odpadkový koš nemusí být obyčejný. Vyberte si designový kousek, který dokonale zapadne do vaší kuchyně

Vzhledem k tomu, že odpadky se objevují v každé domácnosti, musíme, při jejím zařizování, myslet i na odpadkový koš. Při jeho výběru je potřeba brát v potaz nejen počet členů domácnosti (od toho se odvíjí velikost koše), ale také místo, kde bude koš na odpadky umístěný a zda jej budeme používat na všechen odpad nebo bude určený na tříděný odpad. Většina domácností umísťuje odpadkový koš do kuchyně.

To však neznamená, že by nemohl být sladěný s celkovou kuchyňskou výbavou. Volit můžeme odpadkový koš volně stojící, většinou poblíž kuchyňské linky, nebo vestavný odpadkový koš, který bude umístěný do skříňky ve spodní části kuchyňské linky. Velmi šikovný je výsuvný odpadkový koš.

Pokud volíme variantu koše volně stojícího, bude všem na očích, měli bychom tedy vybrat nějaký designový kousek. V nabídce nalezneme různé modely, v různých barevných i tvarových variantách. Jestliže bude koš umístěný v kuchyňské skříňce, volíme spíše takový, který nezabere mnoho místa.

Z jakého materiálu odpadkový koš zvolit?

Nejčastějším materiálem je kov nebo plast. Plastový odpadkový koš bývá levnější, také je lehčí a nabízí více barevných variací. Nevýhodou je jeho menší bytelnost. Kromě toho snadno nasaje nepříjemné pachy. Pokud nepoužíváme sáčky určené pro odpad, může se stát, že se na vnitřní straně koše začnou vytvářet skvrny, které se nedají odstranit.

Kovový odpadkový koš je bytelnější. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a při dlouhodobějším kontaktu s vlhkostí se na něm může objevit koroze. Usazování nečistot brání modely, které mají na povrchu nanesenou slabou vrstvu nanostříbra. To navíc zabraňuje množení bakterií.

Možnosti otevírání koše

I tady si můžeme vybrat z několika variant – otevírání ruční, odpadkový koš nášlapný nebo bezdotykový.

Odpadkový koš na ruční otevírání

Tady si můžeme volit hned z několika různých variant. Klasiku představují koše skládající se z nádoby a víka, které musíme odklopit pokaždé, když chceme něco do odpadkového koše odložit. Další možností je pak koš víkem výklopným. To se odklopí tehdy, pokud na něj zatlačíme. Poslední variantou je pak koš s víkem stlačovacím – push systém.

Odpadkový koš nášlapný

Tento model je vybavený pedálem určeným pro jemný tlak nohy. Sešlápnutím pedálu se víko koše odklopí a my tak můžeme odpad umístit do koše, aniž bychom na víko sahali rukou. Tady je vhodné volit varianty vyrobenou z nerezu, je stabilnější a má delší životnost.

Odpadkový koš bezdotykový

Disponuje zvukovým nebo pohybovým senzorem. Ten napájí adaptér umístěný v síti nebo baterie. Jejich množství se odvíjí od konkrétního modelu. Nevýhodu je u adaptéru nutnost umístění koše poblíž zásuvky a u baterií jejich výměna nebo dobíjení.

Odpadkový koš vestavný

Pokud uvažujeme o tomto modelu, musíme jej brát v potaz již v případě, kdy navrhujeme kuchyňskou linku, neboť pro něj musíme zvolit dostatek místa uvnitř linky, ideálně poblíž pracovní plochy.

Skříňka, kde bude koš umístěný, musí být uzpůsobena konkrétnímu modelu, který musíme vybírat současně s kuchyňskou linkou. Vestavný odpadkový koš bývá velmi často vybavený kolejničkou nebo jiným systémem. Ty mu umožňují pohyb.

Koše pro třídění odpadu

Jestliže hodláme v naší domácnosti odpad třídit, nebude nám stačit pouze jeden klasický odpadkový koš. Využijeme ještě minimálně další 3- 4 nádoby – na plasty, papír, sklo a případně pro bioodpad. Pořídit si můžeme nádoby jednotlivé nebo spojené. Většina kuchyní se potýká s nedostatkem místa.

Pro tento případ jsou určené koše, u kterých jsou nádoby umístěné nad sebou a mají barevně odlišená víka. Jedná se o modulární způsob řešení. Takto vyrobené koše jsou snadno stohovatelné. Nezabírají tak místo a můžeme je umístit třeba do rohu místnosti.