Venkovní koberec na balkon, terasu či zahradu

Venkovní koberec na balkon, terasu či zahradu

Že koberec patří do bytu, to ví každý. Věděli jste však, že si můžete pořídit také vhodný koberec na balkonna terasu nebo dokonce zahradu? Pro tento případ se nabízí venkovní koberec. V nabídce naleznete dokonce i umělý travní koberec nebo koberec kamínkový či kamenný. Umělá tráva je ideální volbou pro ty, kdo chtějí mít přírodu na balkoně nebo terase nebo se jim nedaří poblíž domu, v místě posezení, vypěstovat kvalitní trávník.

Venkovní koberce naleznete v nabídce v různých variantách a dokonce i vzorech. Můžete si tedy vybrat takový, který dokonale zapadne k vybavení balkónu nebo terasy.

Zvolit si můžete koberec jednobarevný, s květinovými nebo geometrickými vzory nebo třeba mramorový, ten bude dokonale napodobovat mramorovou podlahu, jen bude příjemnější pro bosou nohu. V případě, že jsou terasa nebo balkón zastřešené, hodí se i koberec zátěžový.

Vlastnosti venkovních koberců

Pro jejich výrobu se používají materiály, které jsou odolnější. Takový koberec totiž musí vydržet mnohem náročnější podmínky –  nejen působení slunečních paprsků a vysokou teplotu, ale také vlhko, déšť nebo dokonce sníh, a nesmí ztratit svůj původní vzhled.

Pro jeho výrobu se tedy využívají materiály, které jsou nenasákavé a odolné jak vůči mokru tak i vůči vlhkému vzduchu. Také jsou odolnější proti mechanickému poškození v podobě protržení. Velkou roli hraje odolnost proti UV záření. Jen tak zůstane u koberce zachována jeho barva. Při výběru volte takový materiál, který nebude náročný na speciální údržbu. Ideální bude, pokud na úklid postačí koště, hadr nebo vysavač.

Druhy venkovních koberců

Vybírat můžete jak z nabídky koberců kusových, tak metrážních. Záleží na velikosti prostoru, který chcete kobercem pokrýt. Také se nabízí různé provedení.

Koberce z polypropylenu

Jedná se o umělou přízi, někdy nazývanou umělý sisal. Vlákna se barví již během výroby, díky čemuž si zachovávají svoji barvu i během extrémních podmínek jakými jsou sluneční záření nebo voda. Kromě toho nenasává vodu. Vybírat si můžete z mnoha barevných variant.

Koberce z přírodních vláken

Velmi často se pro výrobu takového koberce používají vlákna sisalová, bambusová nebo kokosová. Jejich výhodou je nejen přírodní vzhled, ale především velká odolnost proti vzdušné vlhkosti nebo občasné dešťové přeháňce. Jsou vhodnou volbou na terasu i balkon. V případě delších nebo prudších dešťů je však raději uložte.

Umělý travní koberec

Nabízí velmi snadnou údržbu (postačí vysavač a jednou za čas vysokotlaký čistič), je příjemný na dotek a lze jej využít nejen na balkon nebo terasu, ale také kolem bazénu, kde bude fungovat zároveň jako ochrana proti nečistotám. Je odolný vůči dešti, mrazu, sněhu i slunečním paprskům, má dlouhou životnost a zachová si i barevnou stálost. V nabídce naleznete kousky s nižším nebo vyšším vlasem.

Kamínkový/kamenný koberec

Ve většině případů se jedná o podlahovou krytinu, pro jejíž výrobu se využívají přírodní oblázky z mramoru a speciální druhy pryskyřice. Lze jej aplikovat na různé typy podlah a to jak venkovních, tak dokonce i vnitřních. Nejčastěji se tento typ koberce využívá kolem bazénů, na terasy nebo chodníky.

Je pevný, odolný, má dlouhou životnost, zachovává si svoji barvu, odolává oděrům. Kromě toho vznikne povrch bez zbytečných spár, ve kterých se drží nečistoty. Také má dobré protiskluzové vlastnosti a to i během zimního období.

Údržba venkovních koberců

Díky použitým materiálům není u běžných venkovních koberců potřeba žádná speciální údržba. Koberce vyrobené z polypropylenu nebo materiálů přírodních postačí vysát, případně vyčistit mýdlovým roztokem a rýžovým koštětem.

Na umělý travní koberec postačí rýžové koště nebo vysavač a kamenný koberec velmi snadno setřete vlhkým hadrem. Na zimní sezónu můžete koberec uskladnit na suché místo. Nejprve jej však nechte řádně vyschnout.