Velký průvodce výběrem komody

Velký průvodce výběrem komody

Komodu lze použít k pečlivému uložení ložního prádla a oděvů v ložnici. Tento nábytek, který je vybaven výsuvnými zásuvkami s klasickými nebo knoflíkovými úchyty, by měl vyhovovat celkovému stylu místnosti a poskytovat dostatek úložného prostoru, aniž by zabíral příliš mnoho místa. Jak tedy zvolit nejvhodnější komodu?

Pokud váš domov nedisponuje vestavěnými skříněmi, a hlavně organizovanými úložnými prostory, existuje vysoká pravděpodobnost, že si budete muset koupit komodu pro uložení vašeho oblečení či dalších potřebných věcí a snížit tak vizuální nepořádek. Pojďme se zaměřit na konkrétní věci, které potřebujete vědět, než si pořídíte novou komodu.

Výběr vhodného materiálu pro funkční komody

Komody jsou obvykle vyrobeny ze dřeva, a to nejen proto, že zrno vypadá nádherně, ale také proto, že mnoho druhů dřeva má přirozené vlastnosti proti molům, které účinně chrání vaše oblečení. Níže uvádíme několik nejoblíbenějších druhů dřeva pro prádelníky.

Tvrdé dřevo

Jasan, bříza, javor nebo dub – tyto druhy dřeva zajišťují kvalitní, dobré komody, protože s postupujícím věkem zesilují. Tyto kousky tudíž zvládnou vydržet celé generace, pokud jsou řádně ošetřeny.

Měkké dřevo

U dřeva se světlejším a jasnějším nádechem se obraťte na smrk, cedr a borovici. Jako bonus mají tato dřeva lehce kořeněnou vůni, která provoní celý váš interiér.

Exotické

Exotická dřeva mohou být dražší, ale jejich krása stojí za investici. Vyberte si z oliv, palisandru, javoru a burlu. Díky těmto druhům se váš šatník stane ústředním bodem v každé místnosti. 

Sériová výroba

Pokud máte omezený rozpočet, vždy máte na výběr ze zpracovaného dřeva, běžně označovaného jako MDF. Dřevo se vyrábí procesem lepení dřevěných vláken, třísek a pilin, aby se vytvořil dřevitý kompozit. Není to tak elegantní a odolné jako přírodní dřevo, ale nabízí snadno udržovatelnou a levnou alternativu. Dresser vyrobený z průmyslového dřeva, zejména s lesklým povrchem, bude vypadat dobře ve všech moderních interiérech.

Vhodnou alternativou, pokud byste spíše chtěli nedřevitou hmotu, může být kovová skříňka nebo průmyslová kovová police s plastovými nádobami. Je neuvěřitelně funkční, vypadá efektivně i sofistikovaně.

Jak poznám, jaký typ a velikost prádelníku bych si měl koupit?

Chcete-li určit, jaký typ prádelníku vybrat, měli byste pečlivě popřemýšlet o tom, co všechno s prádelníkem plánujete, a o prostoru, který bude zabírat. Zde je několik konkrétních příkladů:

 • Pokud komodu plánujete umístit dětského pokoje nebo do malého pokoje, rozhodněte se pro kratší a širší komodu (tj. dvojitý sloup, vysoký méně než 30 palců). To dítěti umožní komodu používat v průběhu času a když je dítě velmi malé, může horní část komody posloužit jako přebalovací pult.
 • Pokud pracujete s menším prostorem – malou ložnicí, studiovým bytem nebo kupujete komodu tak, aby se vešla do skříně – vyberte vyšší a užší kousek. Stále budete moci použít horní část pro vodorovné uložení a váš prostor bude mnohem otevřenější, aniž by vám stál v cestě velký a široký kus nábytku.
 • Pokud pracujete s větším prostorem, například s dlouhou prázdnou zdí, pořiďte si širokou a nízkou komodu (s dvojitými nebo trojitými sloupy). Zaplníte tím prostor a je velmi snadné nastavit poutavé tablo výše se zrcadly, vázami nebo dokonce televizorem.
 • Přemýšlejte také o tom, co dáte do komody. Pokud ji budete používat k ukládání oděvů, vyberte si komodu se 6 až 9 zásuvkami – to je pro průměrnou skříň dostačující.

Přečtěte si také článek “Nebojte se v bytě extravagance

Klíčová kritéria při výběru komody

Typ komody, který si vyberete, bude v zásadě vypadat následovně:

 • množství dostupného prostoru
 • množství úložného prostoru, které potřebujete
 • styl nábytku
 • snadné použití

Komoda: velikosti zásuvek

Pro výběr správné velikosti komody je důležité provést měření místnosti a zvážit, kam komodu umístíte. Musí být snadno přístupná a zároveň vám musí umožňovat volný pohyb po místnosti, bez blokování jakéhokoliv jiného nábytku. Nezapomeňte také zohlednit dostatek volného prostoru kolem komody, aby se zásuvky mohly plně otevřít, i když někdo stojí před jednotkou.

Zde je několik příkladů formátů komody:

 • malá komoda se 3 zásuvkami: šířka 70 cm x výška 90 cm x hloubka 35 cm;
 • velkokapacitní komoda se 3 zásuvkami: šířka 90 cm x výška 80 cm x hloubka 40 cm;
 • komoda na přebalování: 120 cm široká x 98 cm vysoká x 55 cm hluboká (78 cm s odnímatelným povrchem pro přebalování).

Všimněte si, že na všech komodách určených k výměně plen je třeba přidat zábranu proti pádu. 

Zároveň stojí za zmínku, že výběr komody s posuvnými zásuvkami zajistí snadné použití (zásuvky lze otevírat a zavírat bez námahy). Některé modely jsou vybaveny mechanismem tlumeného zavírání, aby se zabránilo zaklapnutí zásuvek.


Tahák ke komodám: “Levné komody vybírejte online, kde objevíte největší množství stylů. Pravidelně probíhá výprodej komod. I levné komody v akci mohou být ze dřeva, nejoblíbenější jsou komoda masiv dub a komoda masiv borovice. Z dekorů zauvažujte nejdříve nad komodou dub sonoma a komodou buk, mají odstíny, které se hodí do většiny interiérů…” 

Zdroj.: https://furni.cz/c/komody/

Výběr komody podle vašich organizačních potřeb

Než se rozhodnete pro model jednoduše proto, že se vám líbí, zamyslete se nad tím, jak jej vyplníte, například:

 • spodní prádlo v horní zásuvce 
 • trička ve druhé zásuvce 
 • svetry a ohřívače těla ve třetí zásuvce 
 • kalhoty ve spodní zásuvce 
 • přídavná zásuvka: pyžama a společenské oblečení

Pokud disponujete nedostatkem místa, budete muset popřemýšlet o tom, kam umístíte prádlo, které se vám do komody nevejde: může být uloženo například ve skříni nebo v koupelně?

Abyste se ujistili, že neskončíte s jednotkou, která nevyhovuje vašim potřebám, zvažte před zakoupením následující:

Pokud zařizujete dětský pokoj, bezpečnost je na prvním místě! Komoda se zaoblenými hranami je lepší volbou než designová komoda s ostrými rohy a vyvarujte se jakýchkoliv tvarů rukojetí, které by mohly vaše dítě zranit.

Praktičnost a design: styl vs. pohodlí

Komoda je nezbytným kusem nábytku do ložnice. Umožní vám uložit značné množství oblečení či ložního prádla a stále může plnit i funkci dekorativní. S ohledem na tuto skutečnost bude při rozhodování hrát velkou roli také design.

Hrudník tvarů zásuvek

Tradičně se komoda skládá z několika zásuvek, přičemž většina modelů obsahuje nejméně tři. Tyto zásuvky se dodávají v různých velikostech:

 • široké zásuvky, které sahají po celé šířce komody 
 • dvě zásuvky v řadě 
 • tři nebo více zásuvek na řádek 

Obvykle jsou horní šuplíky prádelníku mělčí, zatímco spodní zásuvky hlubší.


V dnešní době je možné sehnat komodu, která kombinuje otevřené police nahoře, se dvěma nebo třemi zásuvkami zespodu, a to pro moderní twist a nadčasový vzhled. Police lze doplnit ozdobnými koši nebo krabičkami, které vám pomohou uspořádat věci, které je třeba uložit, a zabránit tak hromadění prachu.

Hledáte jiný styl komody? Proč se rozhodnout pro truhlu semainier, která má sedm zásuvek nebo pro šifon? Je to volba číslo jedna pro malé prostory, zaslouží se o maximální využití výšky místnosti.

U komod, které jsou umístěny přímo v šatnách, se často upřednostňují jednoduché modely, protože nemusejí ladit s dekorem.

Nenechte si ujít článek “Odhalte 5 tajemství bytových designérů

Výběr stylu komody

Design komody – to zahrnuje jeho užité materiály, tvar i barvu  – bude hrát klíčovou roli při vašem rozhodování.


Zde jsou nejběžnější materiály užívané pro komodu v ložnici: 

 • dřevo 
 • překližka 
 • plast (silný, neprůhledný, barevný, reliéfní atd.)
 • papír (dveřní panely v japonském stylu)
 • kov (nohy, konstrukce)

Klasickou bílou komodu z MDF (dřevovláknitá deska střední hustoty vytvarovaná do panelů) lze samozřejmě snadno pořídit a k dispozici je v různých cenových relacích. Tento typ komody je ideální pro sladění se stávajícím nábytkem (postel, noční stolek, skříň), stejně jako s barvami stěn a podlahy.

Pokud uvažujete o odklonu od klasičtějšího stylu, komody přicházejí v široké škále různých vzhledů:

 • vícebarevné komody (například zásuvky v různých barvách)
 • vzorované zásuvky s dřevěnou vložkou nebo vyřezávaným dřevem
 • komoda s ozdobnými římsami 
 • komody ve skandinávském stylu: MDF ve světlých nebo pastelových barvách a chodidla ze světlého dřeva (borovice)
 • vintage komody: s klasickými tvary z 50. až 70. let a kovovými, zúženými nohami;
 • prádelníky v průmyslovém stylu (tmavý kov, nedokončené dřevo a hřebíky)
 • tradiční komody (vyrobené z masivního dřeva s patinovanou povrchovou úpravou nebo bez ní, čtvercové nohy nebo kulové nohy)

Budete se také muset rozhodnout, jak chcete, aby se vaše zásuvky otevíraly a zavíraly:

 • rukojeti 
 • drážky 
 • tažné šňůry 
 • push-to-open (hladký povrch)

Rychlý tip pro návrh interiéru: vyhněte se kombinaci různých stylů nábytku. Pokud se rozhodnete pro barevnou komodu, doporučujeme zvolit jednu s barvami, které jsou podobné barvě nábytku již v místnosti, nebo ji obléknout nábytkem z přírodních materiálů.

Různé části komody se mohou také lišit. Ať už tvarem, typem úložného prostoru, materiálem či způsobem otevírání zásuvek. 

Přestože jsou dekorativní zásuvky praktické, v moderních ložnicích mají stále důležitou roli. Vícebarevný, elegantní nebo tradiční… Jaký styl komody si zamilujete?

Průvodce výběrem komody v kostce

 • Před nákupem si naplánujte rozpočet. Dobrý prádelník je investice, proto se podle toho připravte – ale vězte, že cenové rozpětí může být docela široké.
 • Rozhodněte se, zda chcete praktický materiál, jako je odolný kov nebo tvrdé dřevo odolné proti poškrábání nebo něco, co má estetičtější vzhled, jako je exotické dřevo.
 • Před nákupem prádelníku změřte svůj prostor a zvažte funkci, kterou by váš šatník potřeboval, abyste zajistili nákup správné velikosti a tvaru.

A kde komody nakupovat?

Skvělé srovnávače nábytku jsou Favi a Biano. Jedná se o přehledné online katalogy, kde si vyberete vysněnou komodu podle filtrů, jako je barva, styl, velikost, cena apod. Jakmile najdete komodu, která odpovídá vašim požadavkům, budete rovnou přesměrováni na stránky prodejce, kde nakoupíte a můžete se těšit, až ji kurýr doručí k vám domů. 

10+1 TOP prodejců, u kterých seženete komody

 • Sconto – Aktuálním trendem v bytovém designu jsou komody kopírující jednoduché linie, jejichž vzhled zapadá do severského stylu. Dominuje u nich bílá barva a oblíbená je i úprava povrchu patinou. I tyto kousky najdete v jejich nabídce.
 • Asko –  Je jedničkou v prodeji sedacích souprav, kuchyní a vybavení ložnic, nabízí však kvalitní nábytek do celého domova.
 • Bonami  U nich si vyberete komodu libovolného tvaru i užití.
 • XXXLutz – Najdete zde stylové komody s ideálními rozměry.
 • JYSK – Společnost JYSK je mezinárodní společnost se skandinávskými kořeny, která prodává vše do domácnosti, a tak se není čemu divit, že u nich v nabídce naleznete komody především tohoto stylu. 
 • IKEA – Velmi působivá je jejich úvodní věta v kategorii komod: “Komoda, která bude vyhovovat vám, vašemu oblečení a prostoru, znamená konec hledání ponožek v ranním chladu.”
 • NEJLEVNEJSINABYTEK.CZ – Komody zakoupené na e-shopu NEJLEVNEJSINABYTEK.CZ vám nabídnou nekonečné možnosti úložných prostor, ale i moderní styl a neotřelé barvy.
 • Signal-nábytek.cz – Vybírat si můžete z různých velikostí, počtu zásuvek i přihrádek. Také nabízí několik barevných variant.
 • Kasvo – Chytrého a praktického úložného prostoru není nikdy dost, to vědí i zde.
 • Mobelix – Další z mnoha oblíbených e-shopů, který má rovněž kamenné prodejny, ale i skvělou nabídku dovozů po celé ČR. 
 • A v neposlední řadě na našem e-shopu FURNI

Tak už víte, jaká bude ta vaše vysněná komoda nebo kde si ji zakoupíte?