Představte si, že máte možnost bydlet v Římě. V centru a téměř na dosah všech těch fenomenálních památek, kterými je toto starobylé město známé. Historické budovy z dávných dob a přesto všude kolem mezi nimi naleznete místo, které byste mohli nazývat domovem. Má to však jeden malý háček, malý byt, který má pouhých 7m2 obytného prostoru!

Malý byt = velká výzva. Italský architekt a designér Marco Pierazzi se toho nezalekl a naplno využil vysokého stropu a vytvořil něco obdivuhodného. Původní místo z gruntu předělal, opravil a rozdělil na dvě patra. Z dolní části se stala mini kuchyně s malým jídelním stolem pro dva. Dokonce zde zbyl i prostor pro skříň a další úložné prostory. Zadní kout spodní části bytu pak přetvořil v malou praktickou koupelnu.

Malý byt v centru Říma

Horní obytná část byla vytvořena tak, aby sloužila jako obývací pokoj a ložnice zároveň. Přístup do tohoto malého vyvýšeného prostoru je vyřešen kompaktním schodištěm a podlaha nad ním padacími dveřmi. Přes den slouží složená postel jako sofa a v noci pak může být podlaha uzavřena a místo ke spánku je rozloženo v celé své velikosti. Celá koncepce bytu je založena na minimalismu a užitečnosti, ale při jeho projektování nebylo zapomenuto ani na styl a nápaditý design.

Malý byt v centru Říma 4

Jak lze vypozorovat z fotografií, byt je skutečně maličký, přesto se zde ve dvou lidech dá pohodlně bydlet. Marco zde žil se svou manželkou do doby než se jim narodilo dítě. Nyní byteček pronajímá jako “nejmenší bydlení v Itálii” svým přátelům, známým a turistům, kteří touží poznat toto město tisíciletí historie opravdu zblízka.

Malý byt v centru Říma 7

Vchodové dveře a zároveň jediná stěna skýtající okna.

Malý byt v centru Říma 2

Kuchyně se složeným stolem a koupelnou v pozadí.

Malý byt v centru Říma 3

Spodní kuchyňská část bytu připravena ke stolování.

Malý byt v centru Říma 9

Pohled zhora na jídelní stůl skrze padací dveře.

Malý byt v centru Říma

Praktická koupelna s toaletou vybavená vším potředným

Malý byt v centru Říma 8

Foto: Matteo Rossi