Moderně zařízený obývací pokoj: čím méně, tím lépe!

Nábytková obývací stěna od podlahy do stropu, těžké závěsy, přítmí, rozměrné skříně, stohy knih a časopisů, přehozy a polštáře, stolky a taburety, sbírky porcelánu a skla, obrázky a suvenýry, suché květiny… Čím více zařízení a dekorací v pokoji, tím více útulnosti? Kdepak. Takový styl je spíše zátěží. Moderní interiér si žádá eleganci a svěžest.

Nechte prostor dýchat

Obývací pokoj v dnešních bytech a domech často plní mnoho rolí. Setkáváme se v něm s rodinou, odpočíváme, hostíme a necháváme přespat návštěvy. Pokud je spojen s kuchyňským koutem, pak v něm i jíme. Tato multifunkčnost může svádět k přeplnění místnosti jednoúčelovými kousky. Přitom nám nic nebrání zvolit flexibilní nábytek, jako jsou rozkládací pohovka, zasunovatelné stolky, úložné prostory na kolečkách apod. Získáme variabilní zařízení, které se přizpůsobí aktuální potřebě.

Nezatížení prostoru přemírou věcí odpovídá současným trendům v bydlení, například severskému stylu, tak i minimalistické a Feng Shui tradici. Tento přístup k žití má svoji hlubokou logiku, protože nepřeplnění nábytkem sluší každé velikosti pokoje. Malý díky němu bude přijatelný, omezí se pocit stísněnosti, velký nabídne luxusní pocit prostoru a vzdušnosti. Příklon k jednoduchosti ovšem neznamená, že se musíte vzdát své individuality. Váš interiér snese i nějaký kontrastní prvek, například retro nábytek, protože letí fusion bydlení, spojující více přístupů.

Ideální obývací pokoj

Pokud jste připraveni začít takříkajíc od podlahy, zvolte pro obývací pokoj podlahovou krytinu ze světlého dřeva nebo dřevěnou plovoucí podlahu případně imitaci. Pro výmalbu se hodí decentní a netmavé odstíny. Cílem je, aby interiér neztěžkl ještě dříve, než dojde na jeho zařízení. Větší prostor začněte pomyslně členit, v jedné části pokoje může být například koberec, zatímco jinde zůstane přiznaná podlaha. Výrazně jiný účel, než je pro obývací pokoj typické, například jídelní kout pro každodenní použití nebo pracovní stůl s počítačem, oddělte nejlépe nábytkovým solitérem, například policovou knihovnou bez zadní stěny.

Sezení by mělo směřovat nejen k obrazovce, jak velí dnešní nešvar, ale ideálně také k oknu, tedy poskytovat výhled, kontakt s přírodou, alespoň ve formě denního světla. Samozřejmě je jen na vás, jaké pohovce a křeslům dáte přednost, ale máme pro vás tip. Nejpopulárnější jsou rohové sedací soupravy, a to proto, že využitím koutu ani rozměrná sedačka opticky nezmenší místnost tolik, jako kdyby byla umístěna uprostřed malého pokoje a musela by být obcházena. Ve velkém obývacím pokoji vycentrování pohovky nevadí, naopak.

Do moderního obývacího pokoje nepatří vysoké uzavřené skříně. Působí příliš hmotně. Volte buď nižší komody, nebo vyšší vitríny. Skříňky můžete zavěsit. Přestože úložných prostor není nikdy dost, uvědomte si, že obývák by se rozhodně neměl stát skladištěm nepotřebných věcí. Ve střídměji zařízené místnosti se snadněji udržuje pořádek. Moderní nábytek vás příjemně překvapí svou promyšleností, například u televizních stolků a stěn už je standardem chytré vedení a skrytí kabelů.

Bůh je v detailech

Co rozhoduje o tom, jak na nás něčí obývací pokoj působí? Často mohou rozhodnout drobnosti. Velké divy dělá například osvětlení. Místo jednoho svítidla pracujte raději s drobnějšími světelnými zdroji, LED páskami za nábytkem, bodovkami ve vitríně nebo nad obrazy. S dekoracemi zacházejte opatrně, místo kvantity volte kvalitu, tedy jednu vázu v nadčasovém designu, jednoduché rámy pro fotografie, jen pár nejatraktivnějších suvenýrů z dalekých cest. Vytvoříte nekřiklavý prostorný obývací pokoj, moderní, příjemné a pohodlné místo k žití.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Povlak na polštář Minimalist Cushion Covers Centana, 45 x 45 cm

199 Kč
DETAIL

Koberec Vitaus Vulga, 80 x 120 cm

269 Kč
DETAIL

Koberec Vitaus Consuela, 120 x 180 cm

1059 Kč
DETAIL

Venkovní světelný party LED řetěz s motivy žárovek Best Season Big Circus, 20 světýlek

579 Kč
DETAIL

Povlak na polštář Minimalist Cushion Covers Certa, 45 x 45 cm

199 Kč
DETAIL

Šedobéžový koberec Vitaus Becky, 50 x 80 cm

219 Kč
DETAIL