Jak na rozčlenění prostoru II. část

Jsme rádi, že vás zaujal náš minulý článek, který pojednával o tom, jak v interiéru vymezit více funkčních zón v jedné místnosti, zejména pomocí nábytku. Dnes v oblíbeném tématu budeme pokračovat a podíváme se na možnosti, které předchozí článek jen zmínil, ale už nezbylo místo podívat se na ně podrobněji.

Dělení pokojů bytovým textilem

Obrovský vliv na vnímání různých částí bytů, domů, administrativních celků i obchodů mají látky. Nepředstavujte si násilné přepažení místnosti neforemným závěsem. Taková stěna nestěna by působila jako pěst na oko. Jde o mnohem rafinovanější využití bytového textilu pro evokování jistých asociací.

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Možná vás to nikdy nenapadlo, ale máte-li místnost s okny na více stranách, nemusíte všechny zakrýt stejným vzorem závěsů. Zatímco na hlavní zdi použijte třeba látku v neutrálním tónu, hodícím se k výmalbě, protilehlému oknu bude slušet nějaký vzoreček. Pouhou volbou látky tak vytvoříte například romantický koutek. Jistě, chce to trochu vkusu a citu, aby se barvy stěn, různých závěsů a podlahy vzájemně takříkajíc netloukly, ale s trochou nadšení do zařizování bytu to jistě zvládnete.Možná vás to nikdy nenapadlo, ale máte-li místnost s okny na více stranách, nemusíte všechny zakrýt stejným vzorem závěsů. Zatímco na hlavní zdi použijte třeba látku v neutrálním tónu, hodícím se k výmalbě, protilehlému oknu bude slušet nějaký vzoreček. Pouhou volbou látky tak vytvoříte například romantický koutek. Jistě, chce to trochu vkusu a citu, aby se barvy stěn, různých závěsů a podlahy vzájemně takříkajíc netloukly, ale s trochou nadšení do zařizování bytu to jistě zvládnete.

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Látky se používají i jako úzké svislice od podlahy ke stropu, dole zatížené pro stabilnější polohu v průvanu. Velmi efektivně tak oddělíte třeba spací části více dětí v jednom dětském pokoji. Vždyť co jiného než textil jsou tradiční „nebesa“ u mnohých postelí. Přinášejí pocit soukromí, bezpečí, útulnosti, v létě chrání i proti hmyzu. Jistě, jednou za čas je musíte strčit do pračky a vyprat, jenže nic není zcela bezúdržbové, pevné příčky se také zapráší. Dekorování a sundávání ulehčují současné garnýže (závěsové tyče), háčky a ozdobné spony.

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Optický vliv barev

Dělení ploch je možné úplně bez nábytku i doplňků. Mnohé totiž dokážou zařídit barvy v interiéru. Zkuste se při příští výmalbě zamyslet, zda na jednu stěnu nezvolit dva různě syté tóny jedné barvy. Buď horizontálně vedle sebe (pak vytváříte klasický předěl dvou zón, například jídelní a obývací část hlavní místnosti s kuchyňským koutem), nebo vertikálně, jeden pruh nad druhým (výborné pro spací patra a jako optické snížení nebo zvýšení místnosti). Plánujete-li odpočinkovou zónu, volte klidnější a možná i tmavější odstíny. Ne náhodou mají různá jóga studia a podobná zařízení jistý orientální nádech, charakterizovaný zemitými tóny, zlatými dekory, sytou meditativností. I zde se však může naplno projevit váš vkus, protože druzí na to jdou přesně naopak a pro odlehčení mysli volí spíše skandinávský přístup, plný bílé barvy, lehkosti, nepřesycenosti.

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Pracovní místo můžete od zbytku interiéru oddělit naopak aktivizační barvou, ale nepřežeňte to. Například rudá barva se hodí spíše po troškách, jako dominantní prvek by při delším pobytu působila rozčilujícím dojmem a neumožnila soustředění. Je-li vaší oblíbenou, raději ji doplňte méně jásavými škálami, třeba šedými nebo hnědými, takzvaně tón v tónu.

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Podlahové krytiny a jejich údržba

Radu začít od podlahy jsme dnes prošvihli, ale určitě vám nebude vadit, kdy zamyšlení o podlahových krytinách doplníme na závěr. Ty totiž určují krok i pohled člověka více, než se nám může zdát. Právě proto platí, že uvažujeme-li o novém rozdělení prostoru na různé oblasti, bez promyšlení řešení podlahy se to často neobejde. A jak si to představit v praxi? Pouhým dětským herním kobercem krásně vymezíte, která část pokojíku je určena ke kreativní zábavě našich nejmenších. Naopak relaxační koutek pro dospělé můžete vybavit heboučkým kobercem s vysokým vlasem, který láká k mazlení jen tak bosky a na malé ploše ho není složité udržovat. Stačí tedy jediný kus na podlahu a věci v bytě nebo domě začínají mít svůj účel, řád, prostor. Vytvořte si i vy harmonický domov.

Detail produktu

Detail produktu

Detail produktu

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Jídelní stůl Ángel Cerdá Yakira, ø 130 cm

22599 Kč
DETAIL

Bílý nástěnný věšák z masivního borovicového dřeva Støraa Santana

2799 Kč
DETAIL

Šedé rozkládací křeslo Støraa Aladdin

8699 Kč
DETAIL

Černá koženková židle DAN-FORM Denmark Gaia

7999 Kč
DETAIL

Sada 3 konferenčních stolků Kare Design La Costa

8699 Kč
DETAIL

Bílá úložná truhla s šedohnědým víkem TemaHome Knight

2199 Kč
DETAIL