Rustikální nábytek, skandinávský nábytek nebo retro nábytek, jaký styl si vybrat?
Hodnocení

Zařizování nového bydlení nebo renovace staršího je vždy velkým dobrodružstvím, které vašemu domovu vtiskne osobnost. Ovšem vše je dobré předem naplánovat, aby konečný výsledek stál za to. Inspirujte se nejoblíbenějšími styly, mezi které patří rustikální nábytek, skandinávský nábytek a retro nábytek.

Nebojte se ani jejich kombinací těchto stylů, protože každý interiér můžete libovolně doladit a vytvořit tak své vlastní království.

Rustikální nábytek aneb vůně krajiny

Pokud si položíte otázku, kde jste se cítili opravdu příjemně, možná zjistíte, že nejkrásnější vzpomínky máte na pobyty mimo ruch velkoměsta. Na chatě, chalupě, statku, usedlosti, letním bytě. Všechna tato místa dýchají útulností a pohodou. Často je máme spojena s nejmilejšími lidmi. Tyto pocity můžete přenést i do klasické městské zástavby, když při zařizování vašeho domu nebo bytu zvolíte rustikální styl, spjatý s venkovem a přírodou, méně hektickými časy. Vhodným výběrem nábytku, doplňků a dekorací získáte nadčasový interiér, nepoplatný křiklavým výstřelkům, které mohou snadno vyjít z módy. Co se poohlédnout, jak kouzelně působí anglický nebo francouzský venkov? Není náhodou, že například bydlení ve stylu Provence je tolik půvabné.

Rustikální nábytek dýchá poctivým dřevem s přiznanou kresbou. Atraktivním detailem bývají kovové úchytky. Začít můžete klidně pouze jedním nebo dvěma kousky, klasikou jsou rustikální komody. Věděli jste, že tento typ nábytku se používá už několik staletí? Hitem jsou také postele z masivu, které vynikají jak přirozeným vzhledem, tak pevností a trvanlivostí. Klasická výmalba je u interiérů s venkovským koloritem kombinována s přiznaným kamenem nebo cihlami. Dekorům vládne patina, přirozené nebo napodobené estetické stárnutí materiálů. Tabu nejsou ani popraskání laku, drobná orážení, zkrátka žádné nedokonalosti. Barvy mají vztah k přírodě, kromě smetanové, béžové a všech odstínů hnědé se nebojte ani lišejníkově zelené nebo rezavě červené. Vzorky jsou jemné, ženské, květinové, spíše něžnější než strohé.

Pokud máte to štěstí a zdědili jste vybavení po předchozích generacích, rozhodně se ho nezbavujte. Starý nábytek je možné renovovat, poškozená dvířka či zásuvky opatřit moderními panty nebo posuvy, povrchy ošetřit a nalakovat. S trochou úsilí získáte originální kousky, které atmosféru dotvoří lépe, než jen nové zařízení. Ale čím dál více lidí nakupuje nový nábytek v rustikálním stylu a pro inspirace pro vás máme několik tipů.

Rustikalni loznice barca

Rustikální ložnice Barca 1

K vyzdobení rustikálně zařízených pokojů se hodí romantické prvky a přírodniny. Použít můžete i staré knížky z půdy, nefunkční hodiny a další kramářské drobnosti. Volte domácky působící svítidla, látky a doplňky. Samozřejmou součástí by měly být květiny, živé i sušené. Pokud se rádi věnujete tvorbě dekorací, zkuste vyrobit například věnec se slaměnkami. V květinářství nebo hobby marketu seženete vše potřebné. I když vás výroba neláká, nemusíte na výzdobu rezignovat. Pouhý jeden svazek bylinek dokáže místnosti provonět, královnou je v tomto levandule. Jistě ji seženete na mnoha trzích. Pokud máte levanduli rádi, hledejte také keramiku, porcelán a obrázky, na kterých je namalována. Nábytek ve stylu Provence vytvoří dolokanou iluzi Francouzského venkova a každý večer se můžete obrazně vracet na prosluněný jih Francie.

Tip na levný rustikální nábytek

Elegantní skandinávský nábytek

skandinavska loznice hampus

Skandinávská ložnice Hampus od 24 263 Kč

Jestli si říkáte, že rustikální bydlení až příliš evokuje staré časy a rádi byste váš domov pojali moderněji, prozkoumejte svěží skandinávský nábytek. I ten původně vyšel z venkova a dodnes si cení dřeva jako jednoho z nejdůležitějších materiálů, společně s ratanem. Místnosti jsou však oproštěny od přemíry dekorací, nechávají se vyniknout čisté linie a tvarově nápaditý design. Přibývají lesklé povrchy jako čiré nebo zabarvené sklo a lamino. Obrazy a grafiky jsou vystaveny v jednoduchých rámech, pohodu dotvářejí silné svíce.

Bylo by chybou spojovat skandinávský nábytek jen s jednou značkou bytového zařízení. Severský styl bydlení je spíše o celkovém přístupu k pojetí domácnosti. Interiéru vládnou světlé barvy, včetně bílé, schopné místnosti opticky zvětšit a rozjasnit. Nutným kontrastem bývá umírněně použitá černá. Významnou roli hrají na severu také svítidla, která hřejivou barvou světla bojují proti tmě dlouhých nocí. Nejen v zimním období je oceníte také v našich zeměpisných šířkách. Těšit vás budou i zhasnutá přes den, protože vynikají nekonvenčním provedením.

Skandinávsky zařízené pokoje nepřeplňte, raději zakupte menší množství kvalitně provedeného nábytku a doplňků. Vyniknout by měla i podlaha, nejčastěji pokrytá dekorem světlého dřeva. Látky volte spíše nevýrazné, upomínající na přírodní původ tkaniny. Případné vzorky by měly být jednoduché, spíše geometrické nebo stylizované. Jistou unylost snadno porazíte několika odvážnými kousky jasnějších barev, ať už se bude jednat například o křeslo nebo vázu. Živé květiny severským interiérům nedominují, ale harmonicky je doplňují. Poohlédněte se po stálezelených pokojových rostlinách v kovových květináčích.

Správně vybavený byt nebo dům ve skandinávském stylu působí čistě a elegantně, vzdušné místnosti moderně, ale nikoliv neútulně. Multifunkční a skladný skandinávský nábytek udělá dobrou službu i v prostorách, kde není místa nazbyt. Na internetu naleznete množství nápadů.

Tip na levný skandinávský nábytek

Retro nábytek bojuje proti šedi

Je pro vás rustikální styl příliš zastaralý a romantický, skandinávský naopak chladně fádní? Pusťte k vám domů modernější retro, než je to venkovské babičkovské! Toto retro je, v rozporu se svým názvem, velmi mladistvé, veselé a nevázané. Vyniká spíše ve městě, v bytě, kde nemá vládnout nuda. Nebojí se divokých kousků a vzorů, barevných kontrastů, špetky netajeného kýče. Dekorace mají nádech pop artu, hudebních a filmových kultů, ciziny druhé poloviny minulého století, dob zlaté mládeže.

retro obyvaci stena salerno

Obývací sestava Salerno 2 – višeň italská od 20 556 Kč

Svoboda panuje v retro stylu také ve volbě materiálů. Žádané jsou i plastové prvky, které by za jiných okolností mohly působit příliš lacině. Hraví lidé zkusí také koženku, vinyl, metalické povrchy. Retro vybavení a doplňky se k vám mohou vkrádat postupně. Není nutné začít s prázdnou místnosti, naopak. Zajímavého výsledku dosáhnete, když do současného interiéru zakoupíte nejprve jeden odvážný solitér nebo jednu stěnu ozdobíte výraznou tapetou.

Retro nábytek i dekorace můžete pořídit nové, ale pokud vás bytový design zajímá, jistě neodoláte procházení bleších trhů a online aukcí použitého zboží. Narazit můžete na skutečné unikáty, které překvapí a oslní vás i vaše návštěvy. Ne nadarmo se říká, že bůh je v detailech. Hledejte dobové plakáty, překonanou elektroniku, gramofonové desky, zajímavé předměty denní potřeby.

Zvláštní kapitolou je retro zařízení kuchyní. Nebojte se lesklých povrchů v zářivých pastelových barvách, stříbrných barových stoliček nebo neónové dekorace. Jasně červené prvky a šachovnicové látky mohou evokovat například americké bistro. Možná vás to překvapí, ale někteří výrobci kuchyňských spotřebičů nabízejí své moderní výrobky také v retro designu zaoblených tvarů, takže dojem cestování v čase do barvitých dob může být dokonalý.

Tip na levný retro nábytek

Pár tipů navíc

Nábytek všech stylů můžete snadno vybírat online, nabídka je v současné době velmi široká. Samozřejmě to platí také o doplňcích, jako jsou obrazy, zrcadla, úložné boxy, svítidla, hodiny, bytový textil, květináče a vázy… Zboží, které vás zaujme, si ukládejte a tvořte si tak vlastní katalog inspirace. Stejně cenným pomocníkem jsou obrázky již zařízených interiérů.