I pokud máte váš interiér už skvěle zařízený nábytkem a dalšími doplňky, je možné, že mu stále něco chybí. Tím jsou dekorace. Jedněmi z nejoblíbenějších jsou nástěnné obrazy a plakáty, které dokáží fádní zeď přeměnit v osobitý prvek bytu, domu nebo kanceláře. Originály i reprodukce uměleckých děl vnášejí do bydlení i komerčních prostor emoce, eleganci a vkus.

Přestože vlastnit originální výtvarné dílo je stále dobrou investicí a příznakem určitých společenských vrstev, krok vedle neuděláte ani pořízením reprodukcí. Jejich kvalita je stále lepší a věrnější předloze. Mnohé napodobeniny jsou zpracovány prostorově, takže imitují i tahy štětcem. Tisky jsou stálobarevné a neblednou, rozlišení dosahuje rastru, který lidské oko nerozezná. Výrobky jsou připravené k zavěšení. Za své peníze získáte dekoraci, která potěší vás i každého, koho k sobě pozvete.

Rozsah motivů, které si můžete pořídit, je doslova nekonečný. Velikostí, barevně, stylově, použitou technikou, obdobím, popularitou. Výjimkou není ani více provedení jednoho jediného obrazu, jako jsou zvětšeniny, výřezy, módní složeniny z více částí, vtipné odvozeniny apod. Dnes se však podíváme na naprostou klasiku, dva malířské mistry, jejichž díly nešlápnete vedle.

Klimt dodá místnostem punc luxusu

Zlatavé obrazy rakouského umělce Gustava Klimta jsou v interiérech naprostou stálicí. Zatímco originály si můžete prohlédnout třeba ve Vídni, kde Klimt žil, váš pokoj mohou ozdobit nádherné reprodukce. Narodil se v roce 1862, zemřel 1918. Zajímavé je, že jeho otec byl původem od Litoměřic, povoláním zlatník a rytec, odtud snad Klimtova záliba využívat odstín drahého kovu.

Svůj obor Gustav Klimt vystudoval na Kunstgewerbeschule a v několika ateliérech. Již od dob studií spolupracoval se svým bratrem Ernstem, společně otevřeli dekoratérský podnik, který se podílel na výzdobě mnoha veřejných budov, včetně několika v Čechách. Svá nejznámější plátna vytvořil až po bratrově smrti. Stal se držitelem císařského ocenění za své realizace. To už však inklinoval k novému hnutí, secesi. Před smrtí byl plně zapojený do uměleckého, akademického i společenského života, byť vedl i plamenné polemiky.

Jeho vytříbené kresby a malby nepostrádají zdobnost, lesk, ornamentálnost, snovost, naléhavou estetiku, vysokou úroveň. Skvěle doplní zejména tradičně laděné místnosti, výmalbu decentními barvami, kresbu dřeva na nábytku. Téměř každý zná plátno s romantickým jménem Polibek. Zlatá Adéla (portrét Adele Bloch-Bauerové) je zase jedním z nejdražších děl, které kdy byly vydraženy. Obě díla, a i další, můžete zakoupit na pár kliknutí.

Van Goghovy reprodukce oživí každou zeď

Jistě pro vás nejsou neznámými pojmy impresionismus a expresionismus. Zatímco ve své době jejich zakladatelé čelili nedůvěře, dnes jsou oceňování za to, jak výtvarné umění obohatili o nádherné zachycení těkavých výjevů, jakými jsou lom světla a pohyb vodní hladiny. Dokázali uchopit atmosféru okamžiku, lidské pocity. Děsili se falešnosti a strnulosti.

Jedním z nejznámějších zástupců je Vincent Van Gogh (čtěte jako praví znalci „fan choch“). Možná si o něm pamatujete jen jeho šílenství a uříznutí ucha… Je pravdou, že jeho život, ohraničený roky 1853 a 1890, nebyl jednoduchý. Narodil se v Nizozemsku v dobrých poměrech, ale postupně se od slušných kruhů odtrhl, začal cestovat a malovat. Podporoval ho jeho bratr Theo, avšak ten nedokázal zabránit tomu, aby se Vincent propadal do chudoby, depresí a milostných zklamání. Svou dobou nedoceněný Van Gogh nakonec spáchal sebevraždu.

Van Goghovy divukrásné obrazy vytvářejí dojem plasticity, pohybu a neuvěřitelné živosti, ať už se jedná o krajinky, portréty (včetně autoportrétů), interiéry, běžné výjevy. Domů si nemusíte pověsit jen ohrané „Slunečnice“, množství děl, které Van Gogh v nejplodnějším období vytvořil, je dechberoucí. Za návštěvu určitě stojí pařížské Musée d‘Orsay, kde můžete obdivovat originály, ale doma se zase na svoje oblíbené dílo můžete vynadívat do sytosti.

Nakupujte umění jako profesionál

Na tyto otázky zná odpověď profesionál Barry Gordon, aukční expert a zakladatele společnosti MaxSold, který nabízí určitý vhled z aukčního prostředí a zároveň představu o tom jak nakupovat umění s jistotou znalce. Musíte najít co nejlepší místo, kde najdete umělecká díla a kde se s nimi obchoduje.

Ale jak zjistit, zda-­li jste součástí regulérního obchodu či jste jen pouhá oběť lstivého prodejce, co se na Vás snaží vydělat?

Tipy jak nakupovat umění

Když se rozhodnete koupit obraz, je důležité pochopit základní rozdíly mezi jednotlivými díly. Znalost těchto informací může výrazně ovlivnit cenu. Máme například dva obrazy, které upoutaly Vaši pozornost, je tudíž dobré vědět, že akvarely mají tendenci být méně hodnotné než olejomalby. “Jedním z nejnápadnějších rozdílů”, vysvětluje Gordon, “je to, že nátěrové hmoty akvarelu jsou tvořeny z pigmentů a vody a jsou obecně provedeny na papíře. Olejomalby vyžadují stabilní podklad jako je plátno, protože olejové barvy jsou vymíchávány z pigmentu a olejového základu.” Krom toho, olejomalby jsou odolnější, takže barva snese dotyk mnoho let poté od okamžiku, co byla poprvé nanesena na plátno.

1. Nebojte se podívat zblízka

Poznat rozdíl mezi skutečným obrazem a napodobeninou vyžaduje velkou pozornost k detailu. A je třeba jít skutečně blízko, pouhým okem nelze vždy dobře rozpoznat skutečné umělecké dílo od padělku. Např. pokud vidíte pixely, vyhněte se tomuto objektu, jelikož prohlížené dílo je pouhopouhý tisk.

2. Podpis autora a označení

Při koupi uměleckého díla je základem zkontrolovat podpis autora, ale pohled na zadní stranu obrazu může být stejně tak hodnotný a může napovědět mnohé o skutečné hodnotě díla. Razítko galerie či podobná označení, mohou pomoci při ověřování pravosti a určit, zda­li cena odpovídá prodávanému díla. 

3. Skutečný nákup obrazu či díla

Koupit umělecké dílo, to už vyžaduje jistou dávku zkušeností a plnou peněženku. Není na škodu mít doma kvalitně zpracovanou koppi uměleckého díla, díky kterým budou vaše stěny vyprávět příběhy. Ať již se bude jednat o krajinu, portrét, abstraktní umění, vlastní fotky v rámečku, které budou připomínat vaše důležité momenty.