Život na 10 m2? Artek řeší nedostatek prostoru v malých bytech

Milán není jen městem módy, ale pravidelně se do něj sjíždějí také bytoví designéři z celého světa. V dubnu 2018 se zde konal 57. ročník Salone Internazionale del Mobile. Tento mezinárodní milánský veletrh nábytku, doplňků a designu navštívilo téměř 440 000 profesionálů i obdivovatelů bytového zařízení z neuvěřitelného počtu 188 zemí světa. Na šestidenním festivalu kreativity a špičkového řemesla bylo možné zhlédnout expozice 1841 vystavovatelů a aktivně se zúčastnit mnoha doprovodných akcí. Přestože všechny byly zajímavé, velkou pozornost si získal stánek firmy Artek. Ptáte se proč?

Převratná studie malometrážního bydlení

Stále více lidé žije ve městech, nabízejících bohaté pracovní i volnočasové příležitosti. To však nevyhnutelně přináší problém přelidněnosti a růstu cen bydlení. Nejen singlové kvůli tomu musejí bydlet v malých prostorách. Extrémem v tomto směru je třeba Japonsko. Podívejte se na video o bytě majícím osm metrů čtverečních:

I v tuzemsku je výzvou vybavit garsonky tak, aby jejich obyvatelé neměli pocit stísněnosti a drobná nemovitost jim plnila všechny životní potřeby. Zmíněná veletržní expozice Arteku se potýkala právě s tímto obrovským problémem. Jak vnést praktičnost a pohodlí do malometrážního bydlení? A ještě přitom nerezignovat na designovou čistotu? Odhalená studie byla představena pod mottem „How big is small?“, tedy pod otázkou, jak velké může být malé, když se to umí.

Jak zařídit malý byt chytře

Návštěvníkům se před očima otevřela kostka o velikosti 10 m2, se stěnami pokrytými rozměrovou mřížkou, aby nic nerušilo vystavený nábytek. Některé solitéry, přesahující na zeď, vyvolávaly dojem, jako by popřely gravitaci. Působivá instalace „Compact Living“ pozvedla potenciál drobného prostoru na maximum, aniž by rezignovala na vzdušnost, hravost a pečlivost řemeslného provedení.

Už na první pohled byla znát promyšlenost celého konceptu kompaktního bydlení. Na druhý pohled hosty ohromilo, jak studie vyzařuje um designérů, tvořících něco, co je současně nadčasové a vrcholně trendy. Klasické plus moderní. Oči a duše byly uklidněny i inspirovány odstínem světlého dřeva, šedivými tóny čalounění, černými a bílými liniemi.

Klíčem je multifunkční nábytek

Představený nábytek byl navržen tak, aby plnil více funkcí a tím vyřešil nedostatek místa. Například univerzální policové díly Kaari slouží jako výstavní plocha, úložný prostor i pracovní stůl. Navrhli ho slavní bratři Erwan a Ronan Bouroullecovi. Rival Chair je skutečný klenot tři v jednom: zastane roli kancelářského křesílka, jídelní židle i normálního sezení. Stolička Stool 60 umí nahradit taburet a odkládací stoleček. Kolekci Kiila z portfolia norského designéra Daniela Rybakkena zastupoval na první pohled jednoduchý černý věšák, nezabírající příliš místa. Ve skutečnosti se jedná o extrémně stabilní a variabilně spojený odkládací díl, který unese téměř cokoliv, co je potřeba organizovaně odložit. Celá instalace se přetavila v obdivovaný důkaz, že kompaktní nábytek může být inteligentní, všestranný a čistý.

Artek umí být napřed

Společnost Artek – art jako umění, tek jako technologie – vznikla v Helsinkách, a to už v roce 1935. Její 4 zakladatelé měli vizi, že budou nejen prodávat funkční a estetický nábytek, ale také spolutvořit celou kulturu moderního bydlení. Výstavami, přednáškami, publikacemi. Své plány sepsali ve stále citovaném modernistickém manifestu. Cílem bylo vybídnout veřejnost, aby se dožadovala lepšího zařízení, aby se aktivně zajímala o možnosti, jak žít praktičtěji a spokojeněji. A to i ve městech, kde si málokdo může pořídit neomezený prostor.

Artek dodnes představuje inovace, vzdělává zájemce o užitkový design a prodává produkty na pomezí architektury, umění a spotřebního zboží. Hlavně finští mistři pro Artek navrhují nábytek, osvětlení a další doplňky. Zákazníci na nich oceňují jejich krásu, spočívající v jednoduchosti a promyšlenosti. Typicky se jedná o systémy komponent, takže každý klient si může domov uzpůsobit přesně podle svého. Jedním z hlavních materiálů, které Artek používá, je dřevo, ve svých nekonečných obměnách a přírodním půvabu. Artek tak představuje skandinávské bydlení v té nejryzejší podobě. Inspirujte se jeho výrobky již dnes.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Koberec Vitaus Patteo, 80 x 300 cm

659 Kč
DETAIL

Krémový koberec Vitaus Hali Gobekli, 50 x 80 cm

309 Kč
DETAIL

Černé ramínko s dřevěnými detaily Wenko Clara

139 Kč
DETAIL

Koberec Vitaus Walden, 80 x 300 cm

1179 Kč
DETAIL

Koberec Vitaus Griheno, 80 x 150 cm

569 Kč
DETAIL

Povlak na polštář Vitaus Russado Azul Dos, 43 x 43 cm

179 Kč
DETAIL