Vyberte stránku

Jsou umělecká díla naprodej? Nakupujte umění jako profesionál

Jsou umělecká díla naprodej? Nakupujte umění jako profesionál

Žijeme v digitálním věku, což znamená, že máme celou řadu reprodukcí, tisků a dalších uměleckých děl takřka na dosah ruky. Ale jak zjistit, zda-­li jste součástí regulérního obchodu či jste jen pouhá oběť lstivého prodejce, co se na Vás snaží vydělat?

Na tyto otázky zná odpověď profesionál Barry Gordon, aukční expert a zakladatele společnosti MaxSold, který nabízí určitý vhled z aukčního prostředí a zároveň představu o tom jak nakupovat umění s jistotou znalce. Musíte najít co nejlepší místo, kde najdete umělecká díla a kde se s nimi obchoduje.

Poznejte to, co kupujete

nakup obrazu drazba

Když se rozhodnete koupit obraz, je důležité pochopit základní rozdíly mezi jednotlivými díly. Znalost těchto informací může výrazně ovlivnit cenu. Máme například dva obrazy, které upoutaly Vaši pozornost, je tudíž dobré vědět, že akvarely mají tendenci být méně hodnotné než olejomalby. “Jedním z nejnápadnějších rozdílů”, vysvětluje Gordon, “je to, že nátěrové hmoty akvarelu jsou tvořeny z pigmentů a vody a jsou obecně provedeny na papíře. Olejomalby vyžadují stabilní podklad jako je plátno, protože olejové barvy jsou vymíchávány z pigmentu a olejového základu.” Krom toho, olejomalby jsou odolnější, takže barva snese dotyk mnoho let poté od okamžiku, co byla poprvé nanesena na plátno.

Nebojte se podívat zblízka

priblizeni
Poznat rozdíl mezi skutečným obrazem a napodobeninou vyžaduje velkou pozornost k detailu. A je třeba jít skutečně blízko. “Pouhým okem nelze vždy dobře rozpoznat skutečné umělecké dílo od padělku,” říká Gordon. “Chcete­li snížit šance, že budete podvedeni, využijte všech možností co máte a objekt Vašeho zájmu pořádně prozkoumejte. Pokud vidíte pixely, vyhněte se tomuto objektu, jelikož prohlížené dílo je pouhopouhý tisk”.

Hledejte víc než jen pravý podpis autora

podpis autora
“Většina lidí ví, že u koupě uměleckého díla je základem zkontrolovat podpis autora, ale pohled na zadní stranu obrazu může být stejně tak hodnotný a může nám napovědět mnohé o skutečné hodnotě díla,” vysvětluje Gordon. “Narazili jste na razítko galerie či jiná podobná označení? Tyto malé detaily mohou pomoci při ověřování pravosti obrazu a určit, zda­li cena skutečně odpovídá prodávanému kusu. A na základě těchto informací si můžete připravit i taktiku smlouvání.”

Mějte povědomí o tom, za co platíte

zjistete za co platite
Pravděpodobně budete chtít koupit dílo, které spadá do jedné ze tří kategorií: krajina, portrét nebo abstrakce. Každá z nich má své jedinečné vlastnosti, které zvyšují (či snižují) její hodnotu. “Krajiny jsou cennější, když jsou na plátně vyobrazena zvířata nebo lidé ,” říká Gordon a zdůvodňuje, “protože vyžadují více práce a smysl pro detail.” Pokud jde o portréty, křivky a krása žen se cení víc než vyobrazení těl mužských. Určení cen abstraktního umění může být docela oříškem, tady pak záleží na obecném povědomí o abstrakci samotné. Momentálně nejcennějším žijícím malířem na světě je abstraktní umělec Gerhard Richter.

Jsou umělecká díla na prodej? Kde hledat

aukce umění
Umění současných českých výtvarníků, absolventů vysokých uměleckých škol a akademií prodává Galerie Kotelna. Najdete zde i velkoformátová umělecká díla jako olejomalby a další výtvarné techniky. Obraz si můžete vybrat v on-line galerii a také si jej přijít prohlídnout osobně do galerie. Galerie Kotelna pořádá často vernisáže a aukce, kde je možné umění zakoupit. Dalšími online prodejci jsou galerie Artodox, galerie Talent ART a zahraniční online aukce najdete na stránkách Sotherby’s.

O autorovi

Redakce

Redakce magazínu o bydlení FURNI pro vás připravuje články, fotogalerie a nekonečnou inspiraci pro váš krásný domov, který si můžeme udělat všichni krásný a jedinečný.

Pin It on Pinterest

Share This