FURNI

Jak vybrat postel, správný rozměr, rošt a matraci? Zvolit můžete jednolůžkové postele, dvoulůžkové manželské postele, rozkládací postele nebo postele dle materiálu. Postel z masivu se může chlubit vysokou odolností a dlouhou životností. Kvalitní spánek zajistí i nejlepší matrace s vhodným roštem. Matrace mají několik stupňů tvrdosti a bez kvalitního postelového roštu se neobejdete. To co je však v ložnici nejdůležitější, je postel, pojďme se velmi podobně podívat, jak vybrat postel do ložnice a jaké jsou nejčastější kritéria pro výběr té správné postele.

Šup do hajan: levné postele a nábytek do ložnice

Spousta lidí ví, že jejich místo na spaní není ideální, přesto nákup nábytku do ložnice odkládají a připravují se o množství spokojených nocí, kdy by si tělo opravdu odpočinulo. Nezařaďte se mezi ně. Úžasné postele z masivu můžete objednat na pár kliknutí, stejně jako šikovnou postel s úložným prostorem. A na všechny otázky je tu náš nákupní rádce. Podstatné je podívat se na nabídku nejžádanějších rozměrů, tedy postel 140 x 200 a postel 180 x 200. Tyto velikosti nejsou vybrány náhodou. Součástí článku je tabulka, kde se dozvíte, jak vám postel 140 x 200 či postel 180 x 200 bude sloužit, pokud jde o počet spáčů a nákup lůžkovin.

Pro velké i malé aneb jakou postel můžete mít

Nejdříve je vhodné se v nabídce výbavy ložnice trochu zorientovat. Stále ještě se můžete setkat s označeními postel jednolůžko a dvoulůžková postel. Je to dobrý výchozí vhod pro hledání, ale jak si řekneme dále, o velikosti lůžka to příliš nevypovídá, protože každý má pro spaní jiné nároky na prostor. Stejné je to s manželskými postelemi, i když je pravděpodobné, že taková manželská postel bude mít ke komfortnímu letišti blíž než jednolůžková postel. Nejen pro seniory je určena polohovací postel, předcházející problémům se zády.

Kvalitní dětské postele

Samostatnou kategorií jsou dětské postele. Výrobci se u nich snaží o perfektní ergonomii. Sledujte, aby postel pro děti neměla ostré hrany, už jsme se setkali s nábytkem, který toto nesplňoval. Design dětské postele pochopitelně může být veselejší než u minimalistické ložnice rodičů, výjimkou není ani postel domeček, kde se potomek bude cítit jak ve vlastním hradu. Děti i dospělé může potěšit postel s nebesy. Dříve to byl luxus známý z historických interiérů či bydlení boháčů, dnes si nebesa může dopřát kdokoliv. Tím se už dostáváme k tvarovému a materiálovému provedení lůžek. Ekologickou klasikou s dlouhou životností je postel z masivu, odvážnější ušetří díky moderní posteli z palet. Vytvořte dětem pokoj snů a pořiďte jim dětské postele či postýlky, které jsou tím nejdůležitějším nábytkem v dětském pokoji. Možná se vám budou pod postel schovávat bubáci, ponožky, hračky a tajné zápisníky, to ale k dětskému světu patří. Ten nejsladší spánek se dostaví, pokud k dětské postýlce či k posteli vyberete kvalitní matraci a lamelový rošt. Dětský pokojíček s pohodlnou postelí budou vaše děti milovat.

Nejčastější rozměry postele

V následující tabulce naleznete seznam nejčastějších velikostí postelí na trhu, zahrnuty jsou tedy zejména oblíbené velikosti: postel 140×200, postel 160×200 a postel 180×200 (viz poznámka č. 1 na konci textu). U každé se dozvíte výhody a nevýhody dané velikosti.

 • Postel 200×200 – Velice komfortní velikost postele, tzv. pravé letiště. Pohodlné jako luxus pro jednotlivce nebo ideální ležení pro páry. Vhodné také pro rodiny, kde dítě spí do určitého věku s rodiči. Při tomto rozměru se hodí, aby byla postel z masivu, zejména kvůli celkové stabilitě. Deka na přikrytí může být klasická pro každého z partnerů, nebo jedna velká přímo na manželské lůžko.
 • Postel 180×200 – Pokud potřebujete uspořit trochu místa, ale nehodláte se vzdát komfortu velkého lůžka, zvolte postel 180×200. Neprohloupíte, stále je velmi pohodlná pro dva. Ložní prádlo na postel 180 x 200 stačí klasické, dvakrát o šířce 90 cm.
 • Postel 160×200 – Zaujal vás lehce industriální trend postele z palet? Pak si dobře zapamatujte šíři 160 cm, odpovídající dvěma standardizovaným europaletám o šířce 80 cm vedle sebe. Stále stačí pro dva lidi a dodá interiéru punc originality.
 • Postel 140×200 – Už je to tak, postel 140×200 patří k nejčastěji hledaným. Proč? Už se nedá mluvit o plnohodnotném letišti, ale do malometrážních bytů jde o alternativu, jak nezabrat obří podlahovou plochu, ale stále mít spaní pro dva. Povlečení na postel 140 x 200 se navíc shání docela snadno, přebytečnou látku založíte pod matraci.
 • Postel 120×200 – Pozor, tady už se nejedná o dvoulůžko, ale o spaní pro jednoho. Někdo rozměr o 30 cm větší než u šířky 90 cm považuje za dostatečný pro přistýlku, ale my to výrazně nedoporučujeme. Tento rozměr lůžka si dopřejte jako komfortní jednolůžko.
 • Postel 90×200 – Běžný rozměr postele pro jednoho. V tomto rozměru je nejširší výběr roštů, matrací, lůžkovin a povlečení.
 • Postel 80×200 – Zúžené jednolůžko, když vás omezuje prostor garsonky. Může to být postel z palet, díky stejné šířce, jakou má europaleta, avšak stejně tak seženete tuto velikost jako postel z masivu.

Ložnice v malometrážním městském bydlení

Ne každý má to štěstí, aby ho neomezovala podlahová plocha bytu. Na to, že postel potřebujeme hlavně na noc, může zabírat až moc prostoru. Jsou tu ale chytrá řešení, jako výklopné postele či dokonce postel ve skříni. Taková skládací postel ušetří spoustu místa. To využijete pochopitelně i v případě nenadálých návštěv, pro které se hodí rozkládací postel, postel s přistýlkou a nafukovací postel. U poslední si nepředstavujte nějakou gumovou nafukovačku, materiál může zvenku působit jako příjemná látka. Zejména u sourozenců v dětských pokojíčcích se zabydlely patrové postele. Nevýhodou jsou hádky, kdo na patrové posteli bude spát nahoře a kdo dole, ale palandy se i tak osvědčily. Jen dbejte na to, aby patrová postel patřila mezi postele z masivu, je to vhodné z hlediska stability (děti na konstrukci často divočí).

Praktická schovávačka: postele s úložným prostorem

Sólově vám chceme ukázat rubriku postele s úložným prostorem. Je totiž žádoucí, aby váš nábytek byl multifunkční, aby dokázal schovat to, co nechcete vystavovat, třeba náhradní lůžkoviny a povlečení, nebo právě nepoužívané dětské hračky a plyšáky. V katalogu vás zaujmou nejpoužívanější rozměry, postel s úložným prostorem 140×200 a postel s úložným prostorem 90×200.

Jak bude váš zdravý spánek vypadat? Designově!

Pár slov si zaslouží i design nábytku do ložnice. Místnost laďte v jednom stylu, dřevo ke dřevu, kov ke kovu. Akce platí na postele z masivu i kovové postele. Postelím z masivu zdatně konkurují postele z palet. Jak už jsme napsali, ty patří zejména do startovacího bydlení, ale jejich surový vzhled si oblíbili také minimalisté všech generací. Postel masiv je však nadčasovější.

Závěrečné shrnutí, díky kterému se můžete stát expertem na ložnice Pokud nepočítáte každý metr, vezměte rovnou postel, na které se v případě potřeby vyspí dva lidé. Takovým počátečním rozměrem je postel 140 x 200, za dobré letiště lze ale považovat až postel 180 x 200. Kvůli praktičnosti je klíčem k uklizenému domovu postel s úložným prostorem. A rozhodně zbývá, aby ještě zaznělo, že při nákupu lůžka můžete pro svá záda udělat ještě něco navíc, když rovnou pořídíte postel s matrací či dokonce kompletní postel s matrací a roštem 180×200. Zatímco postele z masivu vynikají pevností a trvanlivostí, jistou strohostí svého vzhledu nemusí oslovit každého. V takovém případě je možné vybrat si postel s látkovým potahem. Toto provedení je klasikou, která vyhovuje mnoha zákazníkům. Čalouněné postele dnes často skrývají ergonomický rošt, v některých případech částečně polohovatelný rošt, takže vyhovují nárokům kladeným na zdravé spaní.

Ať už sháníte jednolůžkovou válendu nebo manželskou postel, lůžka s látkovým povrchem představují možnost, jak interiéru dodat otisk vašeho vkusu, protože záleží pouze na vás, jakou barvu a vzor krycí tkaniny zvolíte. Samozřejmostí je u mnoha modelů úložný prostor, kterého, jak všichni víme, není nikdy dost. Obvykle je dostupný shora, vyklopením spacího povrchu. Jako zajímavost můžeme uvést postele netradičního tvaru, například postel srdce, nebo postel s prodlouženou délkou pro vyšší postavy. Jak jste se dnes vyspali? Možná je čas pořídit si novou kvalitní postel, pevný rošt a ergonomickou matraci. V nabídce internetových obchodů s nábytkem a bytovými doplňky jich naleznete široký sortiment. Základní dělení postelí je na jednolůžkové postele a manželské postele máme vysvětlenou výše, samostatnou kategorií jsou postele dětské (včetně paland). Klasiku našich interiérů představují čalouněné postele, nabízené v mnoha barvách a vzorech tak, aby vkusně doplnily váš stávající interiér. Nejžádanějším základním rozměrem těchto postelí jsou manželská postel 180×200 centimetrů. Sledujte u nich provedení čela, chránícího výmalbu nebo tapetu, a samozřejmě dostupný úložný prostor, přístup k němu a jeho odvětrávání. Dražší modely postelí 180×200 cm mohou disponovat i takovou vymožeností, jakou je elektrické polohování pod hlavou a nohama. Ožehavá otázka na závěr: jak je to s cenou? Postel levně nemusí být zrovna postel z palet, i na postele z masivu jsou časté akce, slevy a výprodeje. Velikosti označené jako postel 140×200, postel 160×200 či postel 180×200 počítají s údaji v centimetrech. Pro české prostředí je to plně dostačující, ale problém nastává, pokud chcete objednat povlečení v některém mezinárodním obchodě, kde nepoužívají metrický systém, ale imperiální. V tom případě vám může pomoct hrubý přepočet na palce (inches):

 • Postel 180×200 cm = cca 71×79 in.
 • Postel 160×200 cm = cca 63×79 in.
 • Postel 140×200 cm = cca 55×79 in.
 • Postel 120×200 cm = cca 48×79 in.
3635 produktů