Futuristický dům zasazený do skalního útesu vám vyrazí dech
Hodnocení
Dva řečtí architekti přijali výzvu postavit dům ve skalním útesu nad Egejským mořem. Jejich unikátní projekt oslovil tolik lidí, že se dostali i na hlavní titulky známých designérských magazínů. Koncept domu ve skalním útesu navrhli designéři z Open Platform for Architecture (OPA), kteří svým dílem všem vyrazili dech.

Spoustu lidí přitahuje myšlenka bydlet na okraji civilizace, daleko od rušných ulic a měst s výhledem pouze na hvězdy a moře. Architekti tuto myšlenku proměnili v realitu.

Casa Brutale dům v útesu Casa Brutale, jak se tento dům nazývá je zcela zapuštěn do skály. Optický vliv stavby na ráz krajiny je minimální a dá se říct, že přehlédnutelný. Z prosvětleného interiéru domu je pak krásný výhled na Egejské moře. Dle autorů se jedná o brutalizmus, což je moderní architektonický styl, který byl populární v letech 1954 – 1970. Styl vznikl ve Francii, ze slova (beton) brut.

Tento styl je zaujal natolik, že se rozhodli jej použít ve specifické zakázce pro svého klienta, který si chtěl postavit vilu nad mořem vytesanou do skalního útesu. To co se jim podařilo ohromilo celý svět.

V konceptu bylo navrhnout dům tak, aby byl zasazen do divoké řecké krajiny, které dominuje moře a nebe. Casa Brutale je postaven z betonu, skla a dřeva. Přístup do domu je realizovaný výtahem nebo po bočním schodišti.

 

Interiér vytváří hru světel a stínů

Skleněná fasáda s výhledem na moře a prosklené dno střešního bazénu spolu uvnitř vytváří hru světel a stínů. Na první pohled se zdá, jako byste byli uvnitř akvária.

Casa Brutale dům v útesu

Soužití člověka s přírodou

“Casa Brutale redefinuje harmonické soužití člověka s přírodou v poetické poctě čistému Brutalizmu” říkají autoři projektu. Podzemní stavba těží z dokonalého statického mechanizmu s tepelnou izolací od okolního terénu a chlazením pomocí bazénu.

Casa Brutale dům v útesu

Casa Brutale dům v útesu

Casa Brutale dům v útesu

Casa Brutale dům v útesu

Casa Brutale dům v útesu

Casa Brutale dům v útesu

Casa Brutale dům v útesu

Casa Brutale dům v útesu