Co znamená hygge? Nebo spíše co vyjadřuje? S tímto pojmem se setkáváme stále častěji. Jedná se o velmi používaný dánský výraz s kořeny v norštině. Přichází ze severu, ale je přesným opakem chladu. Hygge lze přesně přeložit jen stěží. Co toto záhadné slovo tedy alespoň zhruba znamená? Jde o příjemný pocit útulna, v přeneseném významu i štěstí. Tady se na jednom místě o hygge dozvíte všechno, co potřebujete vědět.

Co to je hygge a jak se vyslovuje?

Ať se s tímto slovem setkáváte poprvé nebo opakovaně, je na místě připomenout si výslovnost hygge, která je měkčí než zápis, připomíná „chíke“. A když už ho umíme vyslovit, jak ještě lépe toto slovo popsat, než že je útulnem a štěstím? Hygge vystihuje celkový postoj k životu, stejně jako momentální atmosféru klidu. Dá se říci, že životní styl či filosofie hygge spočívá v jakémsi umění spokojeného života v daných podmínkách. Pro hygge je typické zpomalení životního tempa a vychutnávání si běžných věcí a každodenních činností, avšak i těch zvláštních a nečekaných.

Hygge znamená udělat z obyčejné nebo dokonce nepříjemné chvíle prožitek

Například, když je potřeba uklidit, tak si pusťte příjemnou hudbu a nechte hlavu relaxovat. Hygge přichází také samo o sobě. Stačí se v deštivém dni uvelebit do křesla, zachumlat do deky, a s hrnečkem voňavého čaje se pod lampou začíst do poutavého románu. Hygge potkáte při osamocené procházce lesem i při posezení s přáteli.

Fenomén útulna i cesta ke štěstí

Dánské hygge prostupuje mnoho sfér života. Dotýká se samotného stavu mysli, budování mezilidských vztahů, ale i praktických oblastí. Skvělá definice zní, že hygge je protijedem na tmu, kterou seveřané zažívají venku i uvnitř. Teplý svetr k zachumlání, teplá sušenka, mihotavý plamínek svíčky, prosté štěstí, obejmutí, pospolitost.

Hygge v interiéru znamená být jako doma. Možná to znáte. Mít byt nebo dům nestačí. Musíme se tam dobře cítit. Musíte s prostorem souznět. Musíte ho mít zařízený ne tak, jak to chce někdo jiný, ale jak to vyhovuje vám. Nesmí to být jen místnost, musí to být domov. Více probereme v části o bydlení a ukážeme si typický hygge nábytek.

Hygge ve vztazích hovoří o družnosti a veselí. Ale pozor, severské národy dobře znají i smutek, nic se tedy nesmí lámat přes koleno. Jde o to být v dobré společnosti, která vám opravdu vyhovuje, ne se přemáhat trávit čas s někým, kdo vám baterky akorát vybíjí.

Pojďme si vše shrnout. Hygge je o jednoduchých věcech a užívání si maličkostí, což je ve dnešním rychlém, komplikovaném a přeplněném světe tolik osvěžující. Hygge není nějaký manuál, který by se musel otrocky následovat. Vaše pocity by neměly být sevřené do nějaké škatulky. Cílem hygge je zažití pocitu svobody, jakého můžete dosáhnout jen tehdy, když se naučíte věci nekomplikovat. Když máte radost ze scházení se s přáteli, sousedy, kolegy, když milujete život.

Hygge inspirace aneb příroda kolem nás

Jak takové spokojenosti dosáhnout, pokud se vám zrovna nedaří? Zní to jako klišé, ale je nutné se navrátit k přírodě. Z ní a jejích cyklů celé hygge vychází. Čím déle se v ní pohybujete, o to příjemnější je návrat do pohodlí. Touha vyrazit do divočiny, lesa, za slunečním světlem, květinami, rosou, do letních nocí i zasněžených plání, ta je navíc vlastní nám všem, byť někde hluboko v nás. Všichni občas chceme odejít z města a jen tak se toulat. Jde o malý útěk z reality, klidné bytí na samotě, soustředění se na dýchání čerstvého vzduchu, práci těla při chůzi nebo jízdě na kole.

Protože člověk je chtě nechtě součástí přírody, nijak mu nepomáhá, pokud se přírodním rytmům brání a odporuje jim. Nemusíte se stát květinovým dítětem, veganem, nebo čímkoliv podobným, nejde o žádný extrém. Ale je fajn vnímat rytmus dne, měsíce, roku. Zakořeněný respekt k živlům ovlivnil veškeré skandinávské konání, od bydlení (s nábytkem z masivu) až po vaření (z darů lesa). Skandinávci využívají toho, že příroda je všech: mohou v ní přespat, procházet se, sbírat lesní plody, květiny, houby, ořechy, plavat v libovolném vodním toku. Inspirujte se jimi a také si užijte této bytostné demokracie, kdy je výlet do přírody dostupný pro všechny vrstvy a věkové kategorie. Tlakem obyčejných lidí byla Kodaň přeměněna na velmi krásné místo k životu pro chodce i cyklisty.

Příroda je útěchou pro nejnáročnější životní situace a funguje také jako digitální detox. Ne nadarmo hygge při pobytu venku tiší úzkosti a ani k tomu nemusíte objímat stromy. Nenechte se odradit počasím, protože stačí správné oblečení, a i zimu si můžete užít outdoorově. O to víc pak chutná jídlo a teplý nápoj třeba u krbu! Díky aktivnímu pohybu v přírodě a užívání si každého ročního období venku je možné vychutnávání velkých porcí jídla a chvilek lenošení bez negativního vlivu na zdraví. Hygge velí, že procházka je lepší než fitko. Navíc můžete objevit venkovské tradice vašeho kraje, třeba rybaření a lov.

Hygge bydlení plné radosti, stylu i praktičnosti

Viditelně se hygge projevuje v zařizování bytů a domů. Skandinávský styl bydlení a severský design si získaly věhlas již dávno. Hlavními vlastnostmi jsou jednoduchost, pohodlí a pro hygge momenty jednoznačně také útulnost. Jak toho docílit? Barvám v interiéru vévodí bílá, šedá, béžová, hnědá, světlé odstíny zelené, modré, růžové či žluté. Tlumené barvy jsou zárukou klidné atmosféry. Ideální je také použití pastelových barev. Pokoje jsou zařízené pragmaticky a přesto hezky, převládá pořádek, jednoduchost, praktičnost a čistota. Zařízení kombinuje staré a nové a tuto domácí estetiku si může dovolit každý.

Nábytek čistých linií je doplněn výraznými solitéry. Může se jednat o komodu, knihovnu či křeslo (sezení je hodně důležité!). Patina není na škodu, naopak. Moderní nábytek se mísí se starými kousky, které vdechnou interiéru duši a tím i punc jedinečnosti. Seveřané milují přírodní materiály. Nejoblíbenější materiál je samozřejmě dřevo, sebevědomé a decentní současně. Nábytek z masivu je možné barevně nalakovat či namořit nebo jen navoskovat, aby vynikl přírodní charakter. Sedačky, pohovky, křesla, lenošky kombinujte s háčkovanými pufy, taburety a stohovatelnými stoličkami, které využijete, když přijde návštěva. Společným jmenovatelem je pohodlí.

Hřejivost dodají interiéru bytové doplňky. Oblíbené jsou kožešiny, plédy a přehozy všech barev a vzorů. Hitem jsou deky pletené z mega vlny. Dekorativní polštáře a polštářky patří k nezbytným doplňkům obývací místnosti i ložnice. Aby působily útulně, musejí ladit barevně či strukturou. Bez čeho se žádný interiér v severském stylu neobejde, to jsou svícny a lucerny, které s pomocí vonných svíček vykouzlí tu nejkrásnější atmosféru.

Role světla je klíčová, harmonizuje a uklidňuje. Teplo domova i útulnost zajistí kusové koberce, opět z přírodních materiálů – vlny, juty. Záclony a závěsy poskytují žádoucí soukromí, zlepší akustiku, a navíc dotvoří vzdušnou atmosféru, tedy pokud zvolíme zejména lehké materiály – bavlnu či len. Kombinace různých druhů osvětlení v podobě stropních či závěsných svítidel, ale hlavně lamp a lampiček, vytvoří příjemně osvětlené prostředí pro práci i zábavu.

Z hlediska hygge je však spíš než dokonalost důležitější osobitost. Interiér by neměl postrádat osobní rozměr, aby se mohl stát skutečným útočištěm a intimním prostorem. Sáhněte tedy po věcech, které vyprávějí příběhy, vystavte rámečky s fotografiemi svých blízkých, obrazy a obrázky s pěknými motivy, vázy a hrnečky po předcích.  Obklopujte se moudrostí knih. Jejich vůni nenahradí žádná čtečka! A také přivolejte k sobě domů trochu přírody v podobě vlastní květinové výzdoby nebo truhlíku s bylinkami. O významu přírody jsme se už bavili. To všechno je poctivý „hygge style“.

Konferenční stolek v dekoru betonu TemaHome Petra Low

Hygge je hodně o vaření (i s receptem!)

Jídlo a pití je srdcem hygge, tvoří domov, ale pozor, nejedná se o otročinu u sporáku, spíš o společnou radost. Zapojit se může více lidí, sousedé, na střídačku kamarádi apod. Musíte připravit třeba večeři a není to vaše nejoblíbenější činnost? Vařte společně, ochutnávejte, otevřete si k tomu lahev vína, zapalte svíčky, zpomalte a v klidu si popovídejte. Vařit obvykle znamená pečovat o ostatní, právě proto je to tak kvalitní vnitřní hygge uspokojení.

hygge

Naučte se vařit i jídla se sebou, například na výlety. Hodí se sendviče či sladké pečivo, v zimě přijdou vhod placatka a všechny horké nápoje, svařená vína, punče, čokolády, kávy. V domácí spíži je naprostým základem dobrý chleba. Vždy využijete čerstvá vajíčka a další ingredience, které neprošly průmyslovým zpracováním. Poznejte místní řezníky a naučte se vychutnávat levnější kousky masa. Udržujte si zásobu zamražených vývarů a omáček, během chvíle z nich pak vykouzlíte skvělá jídla. Důležitá je role koření.

Recept na skořicové šneky Kanelbullar

Typickým hygge receptem bývají nějaké sladkosti, které si můžete vychutnat sami nebo s rodinou, doma i venku. Vyzkoušejte třeba typické skořicové šneky Kanelbullar:

  • 50 g droždí rozmíchejte v tekutině složené z 480 ml vlahého mléka a 135 g rozpuštěného másla.
  • V jiné míse smíchejte sypké ingredience: 150 g krystalového cukru, špetku soli a přibližně kilo hladké mouky (každá saje jinak, tak pak budete přidávat podle lepivosti těsta).
  • Tekuté ingredience promíchejte se sypkými a zpracované těsto nechte kynout.
  • Mezitím si připravte náplň: 75 g měkkého másla rozetřete s trochou cukru moučka, podle chuti přidejte skořici, lžíci rumu a hrst namletých oříšků.
  • Vykynuté těsto rozválejte, potřete náplní, sviňte a nakrájejte na jednotlivé šneky. Ty nechte na teple, už rozložené na plechu, dokynout a pak je pečte asi 6 minut při teplotě 250 stupňů Celsia.
  • Dobrou chuť!

Knihy o hygge v češtině + recenze

Hledáte doporučení na knížku, která vás s celým skandinávským přístupem ke spokojenému životu seznámí důkladněji? Tady jsou čtyři klíčové hygge knihy:

Kromě těchto publikací vyšly také knihy o fenoménech, které probereme vzápětí, v závěru našeho článku.

Další fenomény fika, lykke, lagom a ikigai

Fika úzce souvisí s hygge, protože je skandinávským slovem pro příjemnou pauzu s horkým nápojem, třeba kávou nebo svařákem, a čerstvým sladkým pečivem. Jak už bylo zmíněno v části o hygge a vaření, tento zvyk pomáhá utužovat vztahy a dobrou náladu. Ne nadarmo láska a klid procházejí žaludkem.

Hledáte-li nejen malé domácí štěstí a pohodu, ale toužíte objevovat zbývající dobro ve všech lidech a celém světě, prozkoumejte trend lykke (tj. štěstí). V knížkách o něm se můžete dozvědět tajemství opravdu šťastných lidí, jak nakládají se svými vztahy, kariérami, rodinou, penězi, věcmi, zážitky.

Zatímco hygge a fika mají prvky rozmazlování se, nový trend lagom se částečně vrací k dobrovolné střídmosti a jednoduchosti. Samotné slovo lagom znamená ve švédštině „přiměřeně“, tedy tak akorát. Ani málo, ani moc. Tento princip se aplikuje na všechny oblasti života, čímž můžeme dosáhnout rovnováhy bez vyčerpávajících výstřelků.

Z dalekého východu pak přichází princip ikigai, který by měl zaručit nejen plné prožití života, ale také dlouhověkost. Přímo pojem ikigai označuje důvod, proč každé ráno vstát z postele – a že jich všichni máme spoustu, i když se nám někdy zdá, že ne. Objevte důvod, proč jste tady, objevte své vášně a žijte spokojeněji a kvalitněji.