Dříve nebo později přichází v každém bytě nebo domě čas na renovaci. Nábytek pomalu dosluhuje, dvířka se špatně zavírají a pojezdy nefungují, nějaké doplňky se rozbily, styl zařízení vyšel z módy, nemáte dostatečný rozměr úložných prostor. Anebo jednoduše potřebujete změnu, novou inspiraci, nový start. V dnešním článku si rozebereme nejvhodnější postup a nápady k oživení vašeho interiéru, krok za krokem. Služby bytových designérů mohou stát spousty peněz, přitom díky svému vkusu jistě dokážete kouzlit svépomocí.
V první řadě renovovanou místnost velmi dobře ukliďte. Tedy ne od prachu, ale od všech zbytečných věcí. Za roky se doma nashromáždí mnoho zbytečností, které už vám nedělají radost a zkrátka jen překážejí. Zbavte se jich nekompromisně, protože pokud je vám strašně líto vyhodit byť jen jedinou věc, jste na nejlepší cestě k chorobnému hromadění. Pouze vyklizenou místnost je možné snadno a efektivně renovovat.
Stejným způsobem postupujte s nábytkem, s tím rozdílem, že lehce poškozené oblíbené kusy není třeba hned vyhazovat. Spoustu nábytku můžete zachránit troškou péče, třeba natřením nebo otapetováním. Dnešní tapety přilnou skoro na jakýkoliv povrch, zakryjí nedostatky, díky síle materiálu se neprotrhnou a dokonce je můžete opatrně otírat vlhkým hadříkem.

Rozměry a zóny

Interiér očištěný o věci k vyhození uvidíte novýma očima. To je ideální předpoklad pro naplánování funkcí, které by v dané místnosti měly být plněny. Pokud vám léta schází třeba vlastní pracovní koutek, osobní relaxační „zašívárna“ anebo stůl na drobné domácí práce, teď je ten správný čas vyhradit na ně konečně místo. Přemýšlejte, jak se vám pokoj užíval. Táhlo na vás při sezení na sedačce, protože byla umístěna hned u dveří? Přesuňte ji! Knihy z knihovny už padaly? Naplánujte místo na větší. Vše dobře zaměřte, ideálně i s polohou topného tělesa, oken, dveří, zásuvek. Rozměry mějte při sobě, ať online nebo v prodejně nekoupíte kousky, které se vám nakonec do interiéru nevejdou.

Začněte od podlahy

Jakmile máte plán, je načase popustit uzdu fantazii a vkusu. Vyprázdněná místnost je ideální příležitostí, jak změnit i podlahu. Vyberte si a umístěte nádherný nový koberec. S minimem nábytku, po vyhození starého, to půjde daleko snadněji, než kdykoliv jindy. Menší i větší koberce připevněte páskou, volit můžete i celopodlahové krytiny. Stejně postupujte u stěn, rozhodněte se mezi novou výmalbou nebo tapetováním.

Nový nábytek

Čas na nákupní horečku! Obejděte několik obchodů a hledejte sestavy a solitéry, které do vašeho plánovaného pokoje zapadají rozměry, funkcí i stylem. Nebojte se dát na intuici a emoce. Zařizování není matematikou a výsledný interiér by měl odrážet právě vaši osobnost. Vybírat se nemusíte bát ani na internetu, všechny kusy nábytku jsou dobře popsány, včetně jasných podmínek dodání. Mezi základní kategorie, ze kterých můžete volit, patří třeba knihovny a úložné prostory, křesla a pohovky, postele a nábytek do ložnice, stoly a stolky, venkovní nábytek, židle a stoličky.
Nebojte se při nakupování nábytku volit i kousky, které jste doposud nepoužívali. Válely se boty po celé předsíni? Dopřejte jim praktický a designově povedený botník. Zrovna tak suvenýry, které jste doposud skladovali v krabicích, si zaslouží nasvícení a vystavení v parádní vitríně. Sezení na zemi při návštěvě více lidí a třeba hraní deskových her zpohodlní nové sedací vaky.

Dekorujte

Jakmile je nábytek na svém místě, buďte kreativní při závěrečném dekorování. Vyberte bytový textil, který vás osloví svou barvou nebo vzorkem. Rozvěste vizuálně atraktivní obrazy, třeba reprodukce známých pláten. Umístěte na stůl designovou skleněnou vázu, která je krásným doplňkem i ve chvíli, kdy v ní nejsou čerstvé řezané květiny. Užijte si parádní výsledek celé renovace.